Kyllä se siitä. Muutto lähenee.
Tähän mennessä tapahtunutta:
– hioin sen kylppärin. Karmeinta hommaa evör. En tee sitä enää koskaan.
– tilasin mikrosementin kylppärin lattiaan, saa kelvata kylppäriremontiksi.
– olen viettänyt unettomia hetkiä miettien miten saan kylmänaran Liskon näillä pakkasilla muuttamaan turvallisesti uuteen kotiin.
– mokailin töissä. Ekaa kertaa evör. Ongelma oli tiedonkulussa etupäässä, mutta kuset tuli mun sukille. Yäääääh…
– lasten koulupaikat ja eskarit hoidettu. Kunnan hommissa siellä päässä tuntuu olevan ainoastaan mukavia tyyppejä töissä.
– sähkölasku tyhjän talon lämmittämisestä ei ole vieläkään tullut. En tiedä lävähtääkö tilille miinusta 200, 400 vai tuhat euroa. Jännä nähä.
– sen lisäksi että ensimmäiset vessanpöntöt oli ”väärät”, oli myös keittiön kaapiston vetolaatikot väärät… no kuka sitä nyt ekalla oikein..?
– olen kantanut litattuja pahvilaatikoita junassa, ikean kassissa, duunista himaan. ”Eikö sun puoliso autolla?” – no ei kun se on aina töissä tai raksalla.
– myin ruokapöydän josta Tyyppi ei pitänyt. Kaavailin tilalle vielä rumempaa.
– hankin itselleni vapaan, ruinaamalla saikuttavaa duunikaveria soittamaan pomolle vasta kun mä olen soittanut ja ruinannut vapaan. Onnistui.
– tapetoin vessan Kisun valkkaamalla tapetilla, ja sain sen huokailemaan että pitäis ilmottautua ”Suomen kaunein koti”-kilpailuun. No ei.
Huomenna ohjelmassa operaatio ”pakolliset paikoilleen”, meinaten vessan kalusteita, tiskikonetta, keittiön hanaa ja allasta yms yms… Aikaa asioiden toimittamiseen, noin 6h. Peukut pystyyn. Sain toki 3min pikabriiffin kuvosahan käyttöön… Kyllä se siitä.
Lauantaina muutto, osa 1.
Oh my good!