Hän, joka ei osaa olla saikulla
Ihan äkkiseltään ei uskoisi, että olen sairauslomalla. Sen verran hankalaa tämä näköjään meikäläisen kaltaiselle säätäjälle ja suhaajalle on. Pakko se on myöntää: olen umpisurkea sairauslomalainen. Olen ollut nykyisessä työpaikassani noin 2,5 vuotta ja sinä aikana olen pitänyt ehkä kolme saikkupäivää. Yhden, koska olin oksennustaudissa ja kaksi, koska olin kuumeessa enkä päässyt edes sängystä kunnolla ylös. Muuten olen ollut vähän sellaisella ”en ole tarpeeksi kipeä jäädäkseni kotiin” -tyyppi. Plus meidän alalla on melkeinpä helpompaa mennä flunssaisena töihin kuin kehitellä hirmuisella vaivalla sijaiselle ohjeita.
Vaikka lääkäri ei mitään ympärivuorokautista lepoa määrännytkään, ei hän varmaan myöskään tarkoittanut, että voin jäädä kotiin ja touhuta koko ajan jotakin. Työsähköpostiin ja muihin työhön liittyviin viestimiin ropisee postia edelleen tasaisesti, ja asia jos toinenkin on hoidettavana. Muutto lähestyy vääjäämättä, enkä malta pitää näppejäni erossa muuttolaatikoista. Eilen pakkasin kaksi laatikkoa tavaroita ja säkillisen vaatteita. On muuten älyttömän helppoa pakata näin loppuraskauden aikana, kun mikään vaate ei mene päälle. Ei tarvitse siis olla huolissaan siitä, että jos nyt pakkaan tämän niin tarvitsenko sitä heti ylihuomenna.
Äsken pesin saunan. Kieltämättä mietin, kun siellä saunan lattialla konttasin pesuaineen ja harjan kanssa, että onkohan tämä nyt ihan järkevää. Ei muuten, mutta mahan kanssa konttaaminen on yllättävän hankalaa! Toivottavasti Beibi ei nyt kuvittele, että tässä on kysymys jostain häätöyrityksistä. Mitään tuntemuksia tuo pesuhomma ei onneksi aiheuttanut, ei edes kivuttomia supistuksia. Beibikin vetää ilmeisen tyytyväisenä päiväuniaan kuten aina tähän aikaan.
Olen minä toki levännytkin. Aamulla on ihanaa, kun saa nukkua vähän pidempään – varsinkin, kun nukahtaminen venyy yleensä yhteen tai kahteen, vaikka menisin sänkyyn jo paljon aiemmin. Herättyäni heittäydyn sohvalle aamupalan kanssa ja katson voimaannuttavia ohjelmia boksilta. Näitä ohjelmia ovat siis lähinnä MTV:n laatusarjat Teen mom (2 ja OG) sekä 16 & pregnant. Varsinkin jälkimmäistä katsoessa tulee sellainen fiilis, että hitto, jos tuo teinityttö pystyy tähän niin pystyn minäkin! 😀
Ai niin. Eilen täyteltiin miehen kanssa neuvolasta saatu voimavarakysely eli tuttavallisemmin neuvolan Tuttu juttu -peli. Saatiin melkein kaikki oikein! 😀 Ja nekin kohdat, joihin oltiin vastattu eri tavalla, johtuivat lähinnä eroista kysymyksen tulkinnassa. Ollaan siis tosi hyviä ja meistä tulee pakostikin älyttömän loistavat äiskä ja iskä.