16 kuukautta
Poika sen kuin kasvaa. Tällä hetkellä pieni on 1 v 4 kk ja on kasvanut kesän aikana vauvasta taaperoksi.
Nyt havainnoidaan, opitaan ja matkitaan ihan kaikkea. Hän yrittää toistaa sanoja. Hän haluaa osallistua puuron keittämiseen, pukemiseen, siivoamiseen… Hän kiipeilee yhä vaarallisempiin paikkoihin. Hän haluaa istua keittiön pöydän ääressä kunnon tuolilla, ei syöttötuolilla.
Hän lukee monta kertaa päivässä lähes kaikki kirjansa. Hän voi keskittyä lukemiseen hyvin kauan kerrallaan. Samoin piirtämiseen.
Poika ei vielä leiki kunnolla. Hän tutkii tavaroita, tietää mitä niillä tehdään, mutta leikki on ennemmin lelulaatikoiden tyhjentämistä kuin leluilla leikkimistä.
Hän nukahtaa omaan sänkyynsä iltasadun jälkeen ja nukkuu aamuun asti. Hän sanoo sadun jälkeen aa-aa, ottaa unipupun kainaloon ja nukahtaa iltalauluun. Ei se maidosta vieroittaminen ollutkaan niin kamalaa, kuin olin etukäteen aavistellut. Nyt poika osaa nukahtaa itse ja nukkuu paljon paremmin kuin aikaisemmin.
Nyt myös pussataan ja halitaan. Paljon ja kaikkia.
Ihana vaihe kerta kaikkiaan!