Jääkaappihaaste

Lilyn jääkaappihaaste on jo menneen talven lumia, mutta parempi myöhään kuin ei milloinkaan. Tässähän tulee paljastettua melkein oman sielunsa, jos sanonta olet mitä syöt pitää paikkansa.

Meidän jääkaapissa on sellainen järjestys, että sinne laitetaan, mihin mahtuu. Samantyyliset ainekset pyörivät kaapissa viikosta toiseen. Ihme ja kumma, kuvaushetkellä kaapissa ei ollut yhtään rasiaa ruoantähteitä.

Tattadaa!

IMG_9725.jpg

Ylälokero on tarkoitettu lihalle ja kalalle. Siellä näyttää nyt olevan iso lihapala johonkin paistiin, naudan suikalepaistia, kalkkunaleikkeleitä, pekonia ja broilerin fileesuikaleita. 

Seuraavalta hyllyltä löytyy salaattia, juustoviipaleita, savulohisalaattia (minun paheeni), turkkilaista jogurttia, mehukeittoa, ketsuppia ja kananmunia. 

Toisiksi alimmalla hyllyllä on voimariinia, Paula-jogurtteja (mieheni pahe :D), Skyr-rahkaa, maitorahkaa, viinirypäleitä, mehukeittoa, maitoa ja muutama avattu glögitölkki.

Alimmalta hyllyltä löytyy avattuja lasipurkkeja, joissa on mm. hilloja, fetajuustoa, aurinkokuivatua tomaattia ja jotain maustetahnaa. Hyllyllä on myös sitruuna- ja  limemehua sekä siitakesieniä. 

Vihanneslokerossa näyttäisi olevan kurkkua, tomaattia, perunaa, porkkanoita, omenaa, satsumia ja paprikaa. Säilytämme osan hedelmistäkin kylmässä, sillä tuntuu, että ne säilyvät niin paremmin. 

 

IMG_9726.jpg

Oven ylälokerossa on suolakurkkua, salaatinkastiketta, tyrnimehua, bbq-kastiketta, sinappia, margariinia ja pojan Sipicort-voidetta. Toisessa lokerossa on pari palaa voita, tuorehiivaa, kermaa ja vaniljacremeä. Alimpana on nejä litraa maitoa, pojan A+ lisäaineetonta jogurttia sekä Lidlin kivennäisvettä.

Meillä on myös hedelmäkori, mikä näytti tänään tältä. Avocadosta ja banaanista saa paljon energiaa ja ne jäävät usein ainoaksi aamupalakseni.

IMG_9729.jpg

Yhdessä kaapissa säilytämme sekalaisesti erilaisia kuiva-aineita. Siellä näyttää olevan riisiä, siirappia, puurohiutaleita, kaakaojauhetta, karkkia, kahvia, ananasta, pestoa, tomaattipyrettä, hernekeittoa, sata vuotta vanha oliivipurkki, vehnätortilloja, salsaa, maustetta, teetä, rusinoita, xylitolia ja keksejä. Tämä kaappi on nyt yllättävän tyhjä. 

IMG_9730.jpg

Toisesta kaapista löytyy erilaiset jauhot. 

IMG_9731.jpg

Yhteen hyllyyn on mahdutettu miehen sokerikammotusmurot, pojan puurohiutaleet, riisikakut, smoothiet ja pari Pilttiä. Muumi-keksit ovat jääneet puolenvuoden takaisista 1-vuotisjuhlista. 

IMG_9733.jpg

Näiden kaikkien lisäksi meillä on keittiön avohyllyllä isoja lasipurkkeja, joissa säilytämme pastat, makaronit, puurohiutaleet, sokerit, myslit ja sipulit. Leipälaatikosssa on hapankorppuja ja ruisleipää ja hellan vieressä olevalla korokkeella seisovat kaikki lasipullot, joista löytyy erilaiset oliviiöljyt, balsamicot, soijat, viinietikat… Ja maustehyllynkin unohdin kuvata. Ja pakastimen. Pakastimessa on muutama paketti kanaa, monta pussia pakastevihanneksia, pullia, muffineita, mustikoita, sieniä, seitiä, jauhelihaa, jääpaloja ja kaikenlaisia rasioita täynnä marjoja ja hilloja.

Tällaisia me ollaan. Kovin pitkälle me ei ruokahankintoja suunnitella – sähkökatkojen tai katastrofien varalle ei olla varauduttu, kun katsoo säilykkeiden määrää. ;) 

hyvinvointi liikunta ruoka-ja-juoma
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.