Ne arjen pienet nautinnot
Tasan neljä kuukautta sitten tapahtui jotain mullistavaa. Pieni poikamme näki ensimmäistä kertaa päivänvalon. Sen jälkeen aika on kulunut kuin siivillä. On seurattu vauvan kasvua, naurettu ja itketty enemmän kuin koskaan, järjestetty häitä ja menty naimisiin.
Kaiken summana nautin äitiylomalla olosta aivan valtavasti. Tässä blogissa aionkin kirjoittaa ja julkaista kuvia aivan tavallisista asioista, jotka kuitenkin nostavat suupieliä hieman ylöspäin. Ei tarvita kesälomaa tai maailman ääriin matkustamista löytääkseen iloa.
Meidänkin vauva itkee, kakkaa ja pulauttelee ja elämäämme on viime aikoina mahtunut paljonkin surua. Siitä huolimatta nautin elämästä.
Kuluneen viikon aikana olen:
- loihtinut harvinaisen monipuolisia aamiaisia (tai oikeastaan laittanut ne esille ja syönyt)
- tehnyt vauvalle huuto.net-löytöjä ja ilahtunut hyvistä kauppakumppaneista (äidin pikku-apina)
- osallistunut ystäväporukan neljän tähden illalliseen ja tarjoillut muun muassa kanttarellikeittoa ja marjoja mascarponevaahdolla sekä pelannut Aliasta
- juossut pellolla ja ihastellut syksyn värejä
- viettänyt ensimmäisen syysillan kynttilänvalossa
- poiminut aamulenkin varrelta auringonkukkia (ihan luvallisesti)
Elämä on.
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.