Puhdas koti

Ulkona vallitsevista olosuhteista johtuen tämä päivä on vietetty sisätiloissa. Heti aamulla mulle tuli sellainen olo, että tänään muuten siivotaan. Mies vei sängyn peitteet ja matot ulos. Tällaisella säällä pölypunkit ainakin irtoavat. Pesukonekin laitettiin pyörimään ja pintojen tehopuhdistus sai alkaa. Pikku hiljaa koti alkoi täyttyä puhtaasta tuoksusta.

img_9617.jpg

img_9620.jpg

Lattia kiiltää!

img_9652.jpg

 

Vauvan lelut ojennuksessa.

img_9706.jpg

Huomenna on joulukuu. Oli siis aika jo laittaa kaamosvalot ikkunaan.

img_9678.jpg

img_9536.jpg

Kartellin componibili toimii meidän yöpöytänä ja sinne voi piilottaa paaaljon tavaraa. Siivouksen lomassa löytynyt nallekarhu on minun saamani syntymälahja. Ikää jo yli 27 vuotta!

img_9640.jpg

Vauvakin saa nukkua tuoksuvissa lakanoissa ja tuuletetun peiton alla. 

img_9641.jpg

Vessa sai kiiltävän pinnan.

img_9688.jpg

Hoitopöydän tarvikkeet pääsivät ojennukseen virkkaamaani koriin. 

img_9548.jpg

Vauva nukkui vaunuissa ihanat 3,5 tuntia. Sen jälkeen jaksoi taas hyvin tehdä konttausharjoituksia.

img_9668.jpg

Minä sytytän nyt kynttilät ja nautin tuoksuvasta kodista myrskytuulta kuunnellen. Vauva nukkuu toisia pitkiä päiväunia – vaunujen sijasta meidän sängyssä! No ei silti ihme, niin hyvältä ne peitteet tuoksuvat. <3

hyvinvointi mieli sisustus sisustus