Ihan hyvä viikko

Kulunut viikko on ollut omalta osaltani vähän alakuloinen yläkropan vaivojen vuoksi. Olemmekin viettäneet todellista kotiviikkoa pojan kanssa ja siinä sivussa nähneet muutamia ystäviä.

Perheen yhteiset hetket olemme pyhittäneet perheen yhteiselle ajanvietolle – käyty brunssilla, leikitty, ulkoiltu ja syöty laskiaispullaöverit. 

Lattealta tuntuneen viikon päätteeksi ajattelin elvyttää syyskuussa aloittamani Kiitollisuusviikko-teeman viikon aikana napsittujen kuvien muodossa. Jos se vaikka auttaisi huomaamaan viikon hyvät puolet.

Aamut

Olen kiitollinen pitkistä aamuista, jolloin voi valmistaa kunnon aamiaisia (joita voi myös lounaiksi kutsua) ja oleskella aamutakissa. Olen ennen ihmetellyt, kuka ehtii käyttää aamutakkia,, sillä aamuisin kuuluu olla kiire. Mutta en ihmettele enää. Aamutakki on nykyään tämän äidin tavaramerkki. Ja sitten kun pitää pukeutua, puetaan rennot kotivaatteet.

Olen kiitollinen myös uudesta erikoiskahvinkeittimestämme, joka löytyi hylättynä appivanhempien varastosta.

hiljattain_paivitetty14.jpg

hiljattain_paivitetty18.jpg

Jei, osasin tehdä sydämen!

 

Löhöilyhetket

Olen kiitollinen perheemme yhteisistä löhöilyhetkistä. Ihan parasta!

hiljattain_paivitetty9.jpg

Valo

Olen kiitollinen sisälle tulvivasta valosta ja kevätauringosta.

hiljattain_paivitetty12.jpg

Uni

Olen kiitollinen hyvin nukkuvasta (ainakin toistaiseksi) vauvasta. Perjantaina nukuttiin ensimmäiset päiväunet sisällä miesmuistiin. 

img_2294.jpg

Raitis ilma

Olen kiitollinen siitä, että ulkoilu on niin piristävää. En ole työurani aloitettua juurikaan ulkoillut ihan vain huvin vuoksi, kuin satunnaisilla lenkeillä. Nykyään minun pitää päästä ulos joka päivä. En malta odottaa lumien sulamista, jolloin teemme pojalle pihaan oman hiekkalaatikon.

Terve lapsi

Olen kiitollinen terveestä pienestä ihmeestä, joka sulostuttaa leikeillään. Neuvolassakin kaikki oli taas hyvin. 

hiljattain_paivitetty19.jpg

Puhtaus

Olen kiitollinen siitä, että meillä on puhdas koti ja vauvalla on puhtaat vaatteet. Kotitöitä voi tehdä omassa tahdissa ja pikku-apulainen on aina auttamassa. Rakastan siisteyttä!

hiljattain_paivitetty20.jpg

Hyvinvointi

Olen kiitollinen siitä, että voin nollata pääni hyvän leffan ääressä ja saada katsoa se loppuun asti,  syödä terveellisesti, saada kukkia ja voida hyvin.

hiljattain_paivitetty13.jpg

Herkut

Olen kiitollinen siitä, että herkuttelimme tänään laskiaisen kunniaksi itsetehdyillä pullilla ja hernekeitolla.

Teemana on herkullinen helmikuu ja sitten on mainia maaliskuu. Sitten alkaakin työt, joten vuorossa taitaa olla hurja huhtikuu.

hiljattain_paivitetty10.jpg

***

Olihan tämä sittenkin ihan hyvä viikko. 

Muistakaa olla kiitollisia pienistäkin, mutta niin tärkeistä asioista. Hyvää alkavaa viikkoa kaikki toverit!

suhteet oma-elama mieli sisustus