Kaunis kiitos kätilölle
Hymy nousi kasvoilleni, kun näin tällä viikolla paikallislehden sivuilla tutut kasvot. Niitä kasvoja olen useaan otteeseen muistellut viimeisen 11 kuukauden aikana. Ja todella monta kertaa olen toivonut, että olisimme mieheni kanssa ehtineet kiittää häntä.
Sairaalasta kotiuduttua omenapuut olivat täydessä kukassa.
Nämä kasvot kuuluivat meidän kätilölle, joka onneksemme oli osastolla kaksi ensimmäistä yötä vauvan synnyttyä.
Voin koko sydämestäni sanoa, ettemme olisi voineet saada parempaa kätilöä ja yhtä arvokkaita neuvoja. Hän sai meidät heti synnytyksen jälkeen uskomaan itseemme ja niillä pienillä kommenteilla oli erittäin suuri merkitys. Hän kannusti meitä vanhempina, antoi kullan arvoisia neuvoja imetykseen ja läheisyyteen liittyen ja loi meihin vahvan luottamuksen heti ensi tapaamisella.
Uskon, että niillä kahdella ensimmäisellä yöllä oli todella suuri merkitys minun ja mieheni vanhemmuuteen.
Jutun luettuani, päätin lähettää hänelle lämpimät kiitokset tasan 11 kuukautta ensitapaamisemme jälkeen. Hän on erittäin vahvana osana esikoisemme syntymään liittyvissä muistoissa.
Toivon, että lähettämäni viesti muistuttaa häntä työn tärkeydestä ja siitä, kuinka suuri merkitys juuri hänellä oli meidän elämäämme.
Kiitos <3