Nyt on nyt
Jääkaapin ovessani on naistenlehdestä leikattu lehtileike. Siinä lehden päätoimittaja kertoo, kuinka hän pyrkii tekemään arjestaan parempaa – sillä muutenhan iso osa elämästämme on… noh melko ikävää :).
Ajatuksemme ovat usein jo tulevassa. Sitten. Ylihuomenna, ensi viikolla tai ensi vuonna. Entä jos tosiaan tarttuisimme tähän, arkiseen hetkeen. Pysähtyisimme, hengittäisimme hitaasti sisään ja ulos ja muistaisimme mitä olimmekaan juuri nyt tekemässä.
Koska nyt on nyt.
Eräässä buddhalaista ajattelua käsittelevässä kirjassa verrataan elämää epäonniseen laivamatkaan: astumme laivaan vain upotaksemme ulapalla. Ajatus on surullinen, mutta kovin totta. Nauttikaamme siis matkasta.
Aina ei kuitenkaan suju, eikä tarvitsekaan. Ihanan täyteläinen ja viljaton suklaakakku tekee hetkestä kuin hetkestä paremman. Kaveriksi sopii raikas lime-banaanijäätelö.
Viljaton suklaakakku
100 g tummaa suklaata (mielellään väh. 70 %)
100 g voita
2 kananmunaa
0,5-1 dl kookospalmu-/intiaanisokeria
seesaminsiemeniä
Sulata voi ja sekoita suklaa joukkoon tasaiseksi massaksi. Vatkaa munat ja sokeri vaahdoksi ja sekoita voin ja suklaan joukkoon. Voitele irtopohjavuoka tai leipävuoka ja ”jauhota” seesaminsiemenillä. Kaada taikina vuokaan ja paista 250 asteessa n. 8 min.
Lime-banaanijäätelö
1 pakastettu banaani
1/2 limen mehu
n. 0,5 dl kookoshiutaleita
n. 0,5 dl kookoskermaa
½ tl aitoa vaniljajauhetta
tuoretta minttua
Viipaloi banaani ja anna viipaleiden jäätyä kunnolla. (Itse viipaloin pöydän kulmalle unohtuneet tummentuneet banaanit valmiiksi odottamaan pakastimeen. Näin käden ulottuvilla on aina valmiita jätskiaineksia.) Kun on jälkkärin aika, ota banaaniviipaleet pakastimesta ja blendaa sekaisin muiden ainesten kanssa. Lisää kookoskermaa ja hiutaleita sopivasti niin, että seoksesta tulee jäätelömäinen. Nauti!