New years eve, koiran kanssa
Joulu tuli ja meni, tuli myös ahmittua suklaata ja muita herkkuja hieman yli tarpeen, hups. Ja huomenna olisi jo vuorossa uuden vuoden bileet!
Me juhlitaan Meeran kanssa vuoden vaihtumista ihan rennosti kotona, verhot kiinni, elokuvia katsellen. Mikä on oikeastaan ihan mukava tapa, sillä en itsekkään juuri noista raketeista välitä (lue; pelkään enemmän kuin koira).
Meeran tulosta lähtien, eli viimeiset kolme vuotta, on siis juhlittu ihan kotosalla. Muistan kuinka hän nukkui, oikeastaan koko, ensimmäisen uuden vuoden aatto iltansa. Meera oli silloin reilut kolme kuukautta vanha ja ei hätkähtänyt raketteja lainkaan. Seuraavina vuosina tyttö on ollut hieman levoton, mutta onneksi ei kuitenkaan ole tärissyt pelosta sohvan alla, vaikka eihän tuo nyt sinne mahtuisikaan. Vaikka Meera on ottanut raketit aika mukavasti, niin en ikinä jättäisi häntä yksin, edes hoitoon vieminen ei tunnu mukavalta ajatukselta. Tiedän että hän olisi hyvässä hoidossa ja turvassa vanhempieni luona, mutta haluan silti olla itse toisen seurana ja turvana. Varmasti Meerankin mielestä oma äiti on se paras.
On tietty myös mukavaa olla Romen seurana, sillä kisutkin saattavat pelätä rakettien pauketta, no paitsi tuo kolli. Hän ottaa normaaliin tapaansa aika rennosti tuon juhlan ja oikeastaan nukkuu suurimman osan illasta.
Mustin ja Mirrin sivuilta täältä, löytyy hyvät ohjeet kaikille karvakorvien omistajille ja miksei muillekin juhlijoille. Muistin virkistyksesti kannattaa lukea juttu, vaikka olisi lemmikin kanssa juhlinut ennenkin.
Monet kaupungit järjestävät ilotulituksen ja ovat kieltäneet omien rakettien ampumisen keskusta alueella. Ruotsissa Bauhaus on jopa luopunut rakettien myynistä kokonaan lemmikkien hyvinvoinnin takia, mikä on ehdottomasti hyvä uutinen. Ja jos mietitään kuinka moni ihminen loukkaantuu raketteja ampuessa vuosittain, niin ehkä raketeista kannattaisi luopua jo ihan ihmisten hyvinvoinninkin takia.
Onhan se nyt vähän outoa ampua mielettömät määrät rahaa taivaalle…
Toivottavasti yksikään koira ei pelästy ja karkaa omistajaltaan näissä juhlissa, pitäkää karvaisista perheenjäsenistänne huolta!
Me Meeran ja Romen kanssa toivotetaan teille oikein ihanaa ja turvallista Uutta Vuotta! <3