Vegaanina Tallinnassa

 

8A92ABE9-46BB-44D1-A64A-348132C62A80.jpeg

Ihan parhaat vegaani ravintolat löydät tallinnasta! Tässä niistä suosikkini. Vegan Restoran V löytyy osoitteesta Rataskaevu 12. Tallinnan vanhasta kaupungista raatitorin liepeiltä. Ravintola on pieni, kodikas ja vanhahtava eli voisi sanoa siellä tuoksuvan ja näkyvän menneet vuodet.

Tallinnaan pääsee helposti ja halvalla. Päiväristeilyjä löytyy monelta eri myyjältä. Itse suosin 7h maissaoloa sillä aika rientää siivillä. Vielä parempi vaihtoehto on ottaa edullinen reittimatka ja yöpyä hostellissa. Vanhojen talojen hostellit ovat super ihania ja henkilökunta ystävällistä.

Kyseiseen ravintolaan kannattaa tehdä pöytävaraus ennakkoon joko soittamalla tai sähköpostilla (suomea on turha yrittää puhua mutta englannilla pärjää helposti.) Itse varasin pöydän kolmelle hengelle ja nautiskelu aikaa meillä oli pari tuntia.

Vegan V on todella halpa tasoonsa nähden. Alkupalat ovat 5€ paikkeilla, salaatit plus miinus 5€, maittavat sopat 3€-4€, näyttävät pääruuat 5,90€-8,60€ ja maistuvat jälkkärit max 4€. Otimme vielä skumppaa ruuan kanssa.

18DDE0F1-9702-4B65-BDA7-2783F85E7C1E.jpeg

Menu ei ole liian laaja. Hyvin yksinkertainen mutta kaikille löytyy varmasti jotain. Teki mieli kokeilla aivan kaikkea ja annoskateus iski välittömästi. Olin jatkuvasti haarukka ojossa kärkkymässä ystävien ruokia.

4707BE81-B127-44B7-A62D-5BB9D3B9432D.jpeg

(Vasen yläkulma) päädyimme ottamaan kolmeen pekkaan alkupalan. Lautanen tyhjeni super kovaa vauhtia! Yhtä maittavaa kuin miltä näyttääkin. Sen jälkeen itse kallistuin vegehamppariin. Ystäväni kokeilivat soppaa ja tacoa. Sain toki hiukan maistaa muiltakin ja annoksia on mahdoton rankata paremmuus järjestykseen.

Jälkiruuaksi herkuttelimme kolmeen pekkaan suklaakakkua. Suoraan sanottuna taivaallista! Teki mieli nappaa kainaloon koko kakku kotimatkalle.

01A36A4F-D6B1-4F4D-86AD-68BDE6B75559.jpeg

Kun on maha täynnä ja luppoaikaa jää ja shoppailemaan ei jaksa niin kannattaa poiketa pusupuistossa katsomassa puluja. Niitä on kymmenittäin ja nämä tirpat syövät kädestä, polvelta, pään päältä. Fiksuja lintuja pakko myöntää. Pusupuistossa näkyi nuoria tyttöjä paljon, he viettivät piknikkä ja leikkivät pulujen kanssa. Lintukammoiset pysykää kaukana!

84AE3B66-CB6D-4790-8C89-0206666B365E.jpeg

Jos ei jalan jaksa liikkua eikä taksikaan kiinnosta ja turistibussit on läpi koluttu kannattaa hypätä polkupyörätaksin kyytiin. Meno on kuskista riippuen aika hurjaa joten riemunkiljahduksia on luvassa. Toki kannattaa ottaa huomioon että huijareista on varoitettu, joka kerta olen joutunut pieneen sanaharkkaan kuskin kanssa. Hinta kannattaa sanoa selvästi ja monelle hengelle ennen kuin hyppää kyytiin ja sen jälkeen muista väitteistä huolimatta maksaa sen minkä on sovittu. Itse olen oppinut  tinkimiskulttuurin tms joten pienestä ei tule säikähdettyä. Kannattaa kuitenkin rohkeasti kokeilla :)

56129011-9CEF-474A-A91E-7F92FDF9EBB2.jpeg

Tallinna on super ihana paikka! Varsinkin super ihanassa seurassa <3 Sydämeni se vei jo vuosia sitten. 

<3:llä Jenna Annika

hyvinvointi liikunta ruoka-ja-juoma matkat
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.