12 vinkkiä Innsbruckiin

ewpegvdqqs2we4rhewuq_thumb_2885.jpg

asaav7arbcodgotcvbkpa_thumb_27ef.jpgudfjb5hsq0s85rmmuqd7w_thumb_2876.jpgunadjustednonraw_thumb_293e.jpgfzxlw4waqlsmur68mozcca_thumb_2889.jpg

 

• Kaupungissa on varmasti tekemistä ainakin 3-4 päiväksi kesällä ja talvella.

• Osta Innsbruck card! Siihen sisältyy lähes tulkoon kaikki nähtävyydet sekä julkinen liikenne. 24 tunnin kortti 39 euroa, 48 tunnin 48 euroa ja 72 tunnin 55 euroa. 

• On ihan must juttu käydä Nordketten vuoristossa köysihissillä.

• Osallistu kaupunkikierrokselle bussilla tai jalan, saat niin kaikkein eniten kaupungista irti. 

• Päivävaellusretket vuorilla on suosittuja ja kokemisen arvoisia. 

• Alpenzoossa kannattaa ehdottomasti käydä, vaikka siellä ei kovin erikoisia lajeja ole. Eläimet ei nimittäin ollut arkoja ja niitä pääsi kasomaan todella läheltä. Kotieläin aitauksessa tuntui kuin olisi mennyt navettaan sisälle, sillä esimerkiksi kanat ja kukot olivat täysin vapaana. 

• Ei ehkä mikään paras laskettelupaikka, mutta rinteitä on.

• Sunnuntaisin ravintoloita on paljon kiinni.

• Shoppailumahdollisuudet on kohtuulliset. Ostoskeskuksia ja muita kauppoja on kaupungin kokoon nähden sopivasti, mutta ei Innsbruck mikään shoppailijan paratiisi ole. 

• Hotellivalikoima on kohtalainen.

• Jos sinulla on auto, sen päivämaksu parkkihallissa on noin 15 euroa.

• Loistava kaupunkilomakohde ihan kaikille. Niin perheille kuin pariskunnille, mutta myös rentoa tai hyvinkin aktiivista lomaa haluaville.

kulttuuri suosittelen matkat