Me naiset
Voinko sanoa olleeni viime aikoina poikkeuksellisen kiireinen ja elämän olleen suhteellisen hektistä, – VOIN! Mutta tänään en anna kiireen painaa yhtään ja keskityn vaan nauttimaan, tänään on kuitenkin naistenpäivä.
En ihan suoraan sanottuna tiedä tai jaksa tarkastaa, mikä tämän vuoden naistenpäivän teema on. Jokaisena vuonna on aina joku teema kuulemma. Istuin kuitenkin eilen täpö täydessä ratikassa ja vastapäätä istunut pikkutyttö ja hänen letkautus (kun hän kysyi yhtäkkiä äidiltään): ”Äiti, miks toi nainen näyttää naiselta?”. Hetkeä aikaisemmin tytön äiti oli puhunut puhelimessa ja muistuttanut ilmeisesti puolisoaan että ”muistathan että huomenna on naistenpäivä”. Tytön esittämä kysymys tuli aika puun takaa niin mulle kuin tytön äidille sekä kaikille ympärillä seisoneille kanssamatkustajille. Mutta äidin vastaus, ”Hän on hyvin todennäköisesti ollut jo syntyessään tyttö, josta on kasvanut vuosien varrella nainen”, – sai mut keksimään mikä on mun tämän vuoden naistenpäivä teema. Ja se on… aion kiinnittää huomiota naiseuden ja miehuuden kivoihin seikkoihin, tasa-arvoa rikkoviin juttuihin ja hassun hauskoihin yksityiskohtiin.
Musta on huippua että nainen voi laittaa monia asioita niin sanotusti hormonien piikkiin ja että naisena voin käyttää huoletta miesten vaatteita ilman pahoja katseita. Mutta kuvitelkaapa asiaa toiste päin, jos mies laittaakin naisten paidan päälle – mitä siitä tulee! Mistähän sekin on lähtenyt, että miehien kuuluu tuoda naisille kukkia? Mutta jos nainen vie miehelle spontaanisti kukkia keskellä arkea niin sitä kummaksutaan. Musta on mahtavaa naisten keskinäiset avoimet keskustelut menkoista ja että menkoista keskustellaan myös mediassa hieman aiempaa enemmän. Se että menkoista ei haluta tehdä entistä tylsempää juttua vaikenemalla, vaan että niistä puhutaan yhä enenevissä määrin. On kaiken maailman menkkavallankumouksia ym. vastaavia tempauksia.
Oon joskus miettinyt myös sitä hauskaa seikkaa että miksi naisten ja miesten samanlaiset kaupoissa myytävät tuotteet ovat eri hintaisia? Kukahan neropatti on keksinyt laittaa miehille kalliimman hintalapun samasta vastaavasta tuotteesta kuin naisilla on. Tai miksi ihmeessä miehen kuuluu avata naiselle ovi ja päästää nainen ensimmäisenä ovesta sisään. Toisinaan törmää hyvin vaikeaksi meneviin miehiin jos heille avaa oven. Mistä sanonta naiset ensin vaikka heikoille jäille sanonta oikeasti tulee. Tai miksi ihmeessä vain naisten meikkaaminen ja ehostaminen on sallittua? Miksi mies ei voisi laittaa puuteria, jotta naama ei kiillä? Mistä kivikaudelta on vielä joidenkin kampaamoiden hinnastoissa käsitteet: ”miesten hiustenleikkaus ja naisten hiustenleikkaus”. Jos mulla olisi lyhyt tukka niin miksi mä joudun maksamaan sen leikkauksesta enemmän kuin mies?
Ja mun mielipide on kaikesta huolimatta se, että tällaiset naisten- ja miestenpäivät ovat vähän turhia. Tiedän kyllä että edelleen naisten ja miesten välisessä tasa-arvossa on paljon puutteita ja outojakin ”kohtia”, mutta ei tällaiset nimetyt päivät sitä tasa-arvoa ainakaan lisää. Mutta koska tällainen päivä meille naisille on kuitenkin suotu, niin nauttikaa naiset päivästä.