Onnellisuus on ihan pikkuruisia juttuja
Kevät on jotenkin onnellisuuden kukkaan puhkeamisen -aikaa. Kesällä on onnellisimmillaan. Syksyllä sitä elää vielä täysin kesän onnellisuus pölyssä ja talvella onnellisuus on nauttimista niistä tavallisimmista onnellisuutta tuovista jutuista ja ihmisistä. Nyt ei ole siis mistään maata mullistavista asioista kyse vaan ihan pienistä jutuista, jotka lisäävät onnellisuuden ainakin potenssiin kaksi. Tällä hetkellä oien onnellinen siitä että…
Valo – joka kevään ihmettelyn aihe. Se aamu kuudelta alkava ja illalla yhdeksältä päättyvä valoisuuden aika. Miten me oikein pärjäämmekään talvella?, silloin kun aurinko nousee puoli yhdentoista aikaa ja laskee kolmelta.
Luonto – Kasvit ja eläimet. Lumet sulaa ja uutta sataa surmaamaan vanhaa. Linnut sirkuttavat aamulenkeillä, istuvat ikkunalaudalla aamukahvin aikaan ja tikka hakaa valaisimen kupua kiimaisena aamusta iltaan. Ensimmäiset kukat puskevat kukkansa ja lehtensä ja puihin ilmestyy lehtien nuput.
Paljaat nilkat – Nilkkasukat ja varrettomat kengät. Hyvästi pitkät kalsarit, vaikken niitä koko talvena käyttänytkään, mutta silti. Varrelliset sukat saa laittaa korin alimmaiseksi ja uskaltaa hyvillä mielin sujauttaa nilkkasukat jalkaan. Ne sukat jotka tarrautuvat pesukoneen rumpuun pieninä palleroina ja mieheni sadattelee laittaessaan niitä kuivumaan, ”taas on paljon tätä silppua (pieniä sukkia) ripustettavana”. On myös aika ihana käyttää kymmeniä erilaisia varrettomia kenkiä ilman että varpaat tai nilkat jäätyvät. Monetkohan kengät tänä keväänä ostan?, jos kenkäkaappiin katsoo niin en yhtäkään paria, ennen kuin olen myynyt ainakin viidet pois.
Miehen hymy – Pääsiäisenä (vaikka olikin kylmä) huomasi, että myös mies taitaa olla vaihtanut kevät moodin päälle. Hymystä ja iloisuudesta päätellen.
Päiväkahvit parvekkeella – join tiistaina töiden jälkeen ensimmäiset kahvit parvekkeella. Toki oli vielä takki päällä, mutta jääkaapista lainatulla lämpömittarilla mitattuna +13 astetta oli erittäin positiivinen asia.
Pyöräily – samaisena tiistaina pyöräilin myös kevään ensimmäiset kunnon kilometrilukemat. Pyöräilin töihin, töistä asioille kauppakeskuksen ja kauppakeskuksesta kotiin, 15 kilometriä.
Pisamat – kyllä. Ensimmäiset ovat jo poskipäille ilmestyneet.
Tuoreet hedelmät – appelsiinit, mandariinit, omenat, luumut, nektariinit ja persikat, nam. Mitä jäi vielä sanomatta?
Kesän bucket listin suunnittelu – tiedän milloin olen kesälomalla. Kalenteriin on laitettu kesäkuukausille (kesä-elo) suurin osa jutuista mihin aikoo viikonloppuisin mennä, osallistua ja olla. Toki on vielä suuria muttia ja isoja kysymysmerkkejä, missä sitä kesänsä viettää.
Veroilmoitus – myös raha tekee onnelliseksi vaikka siitä ei vielä keväällä pääsekkään nauttimaan. Joulukuuta ja veronpalautuksia siis odotellessa. :D