Työelämän vuosikymmen eli 2010-2019

Vuosi vaihtuu ihan pian, ja etenkin kun kyse on vuosikymmenen vaihtumisesta, on jos jonkinlaista vuosikymmenen yhteenlaskua. En ole muoti- tai kauneusbloggaaja enkä kummastakaan niin kiinnostunut, että saisin kasaan vuosikymmenen parhaimmat trendit, mutta työelämässä ja opiskelujen parissa on viimeiset kymmenen vuotta tullut vietettyä! Siksipä inspiroiduinkin LinkedInin puolella kiertävästä yhteenvedosta. Alla siis kohta mennyt vuosikymmen, työn ja opiskelun näkökulmasta.

Vuosi 2010

Aloitin BBA-opinnot syksyllä 2009, joten vuodenvaihteessa oli vajaa puoli vuotta opiskeluja takana. Töissä en tässä kohtaa vielä ollut vaan vielä tutustuin uuteen kotikaupunkiin ja opinahjoon. Kesätyöhaku luonnollisesti alkoi heti vuoden alusta, ja badam-tsi jäin ilman kesätyöpaikkaa. Vietin kesän siis vanhempien nurkissa. Syksyllä sain kuitenkin ensimmäisen työpaikkani opintojen oheen, kaupan työntekijänä.

Vuosi 2011

Opinnot jatkuivat ja jatkoin myös samassa työpaikassa aina toukokuuhun asti. Sain tarpeekseni paikan hieman epäterveellistä työympäristöstä ja päätin lähteä, ja sainkin kesätyöpaikan vaatekaupan myyjänä. Ei ollut vakituinen duunipaikka, mutta voitti sitä edeltäneen 6-0. Kesätyö loppui elokuussa, jolloin jäin vain opiskelemaan.

Vuosi 2012

Opiskeltuani ilman työpaikkaa taas yli puoli vuotta ja kesän häämöttäessä, aloin taas panikoida kesätyöpaikasta. Yhtäkään varsinaisesti koulutusta vastaavaa paikkaa en saanut (ja ikuisesti olen katkera että sellainen meni 1. vuoden opiskelijalle), joten pieni paniikki iski. Onneksi tajusin pistää Staffpointille avoimen hakemuksen ja sitä kautta sitten toukokuun alkupuolella irtosi paikka HoReCa-alan tukusta. Tein töitä vain elokuun loppuun asti, sillä syyskuusta joulukuuhun asuin Shanghaissa!

Vuosi 2013

Shanghaista kotiuduttuani hengähdin hetken ja aloin etsiä harjoittelupaikkaa, jotta saisin opintoni valmiiksikin joskus. Tammikuussa minulle jo itseasiassa soiteltiin edellisen kesän työpaikasta ja pyydettiin takaisin töihin. Sanoin heille hetkellisesti ei, sillä harjoitteluksi ei kyseistä työpaikkaa laskettaisi. Teinkin harjoitteluni LED-valovalmistajalla helmikuusta toukokuuhun, jonka jälkeen palasin töihin tukkuun. Samana vuonna päätin saada opinnot pulkkaan ja kirjoitin opinnäytetyöni syksyn aikana. Joulukuussa 2013 valmistuinkin Bachelor of Business Administration -tutkinnolla!

Vuosi 2014

Olin edelleen tukussa töissä, sillä sain tarpeeksi tunteja itseni elättämiseen ja pidin työstäni. Sain tehdä paljon erilaisia työtehtäviä ja opin kaikenlaista uutta. Lokakuussa minulle irtosi mahdollisuus edetä esihenkilöksi, ja tartuin tilaisuuteen.

Vuosi 2015

Työskentelin edelleen esihenkilönä tukussa, satunnaisesti tuuraten myös myyjäämme ja ylempää esihenkilöä. Edelleen viihdyin työssäni.

Vuosi 2016

Olin edelleen tukussa esihenkilönä. Tänä vuonna aloin jo olla vähän tylsistynyt työhöni ja lisäksi menettänyt hermoni kollegaani, joten aloin etsiä uutta työpaikkaa. Sellainenkin löytyi, joten lopetin juuri ennen joulua tukussa.

Vuosi 2017

Aloitin työni varaston päällikkönä/yksikönvetäjänä logistiikan ulkoistusfirmassa. Työ oli vihdoin koulutustani vastaavaa ja mukavan haasteellista, toki hieman epävarmaa, koska kyse oli asiakassopimuksesta. Eipä se haitannut! Kuitenkin heti maalis-huhtikuussa tuli tieto, että kyseisen yksikön toiminta päättyisi ja kaikkien meidän yksikössä töissä olleiden työsuhde päättyisi viimeistään syksyllä. Minun onneni oli, että olin valmis muuttamaan kaupungista työn perässä, ja kun samalla firmalla aukesi vastaava paikka toisessa kaupungissa, hain siihen ja pääsinkin istumaan ns. samalle pallille. Vaihdoimme paikkakuntaa heinäkuussa, ja sain vastuulleni isomman ja haastavamman yksikön.

Valitettavasti ei ollut minua suunniteltu vetämään yksikköä, sillä marraskuussa (oltuani yksikössä alle puoli vuotta töissä) varastomme vuokrasopimus irtisanottiin, mikä tarkoitti sitä, että yksikkö tulee muuttamaan. Tässä kohtaa ei vielä ollut tiedossa minne.

Vuosi 2018

Vuoden alussa tuli tieto, että varasto muuttaisi Vantaalle, eli taas eri paikkakunnalle. Lisäksi tuota varastoa vetämään oli valittu kokeneempi henkilö eli käytännössä työpaikkani taas lähti alta. Olisin saanut jäädä firmaan, mutta koska tunnin työmatka ja muutamat muut seikat eivät houkutelleet, päätin hakea muualle. Hain myös samalla kouluun tekemään MBA-tutkintoa.

Toukokuussa vaihdoin työpaikkaa nykyiselle työnantajalleni, ja elokuussa aloitin ylemmät korkeakouluopinnot. Työpaikka tuntui mukavalta, joskin työ itse hieman pitkästyttävältä. Kuitenkin vuoden lopussa vaihdoin työnkuvaani osaston sisällä.

Vuosi 2019

Aloitin heti tammikuussa hieman uudenlaiset työkuviot, mikä oli tervetullutta vaihtelua. Olin pitkästynyt ensimmäisen puoli vuotta ja vuodenvaihde toi mukanaan tekemistä ja uutta opittavaa. Opinnot rullailivat sujuvasti samalla.

Loppuvuodesta tulin kuitenkin siihen tulokseen, ettei tämä työ ole minun juttuni. Vaikka se onkin toisaalta itsenäistä, on se myös hyvin säädeltyä ja työympäristö ja johtaja on kankea. Aloin ehkä toisaalta olla myös taas pitkästynyt. Niinpä lokakuussa irtisanouduin ja päätin lopettaa työt hieman ennen joulua.
No, kuten mainittu, johtaja on kankea eikä saanut korvaavaa työntekijää aikaiseksi. Huomasin työkavereistani, että heidän stressitasonsa oli korkea ja vielä omien ongelmien mutkistama, joten päätin vielä tarjoutua töihin tammikuuksi 2020. Tämän jälkeen lopetan yrityksessä virallisesti.

Opiskeluja ajatellen olisi koulu tietenkin toivonut, että olisin saanut paperit ulos jouluksi, mutta oman sairastelun ja muiden jaksamisongelmien takia en sitä tehnyt. Kaikki kurssini on kuitenkin taputeltu, ja keväälle 2020 jääkin opinnäytetyön tekeminen. Siihen onneksi aikaa riittää, kun ei ole uusia töitä tiedossa.

— — —

Tällainen oli siis minun vuosikymmeneni! Vauhtia ja vauhdikkaita tilanteita on riittänyt, ja toivonkin, että tulevasta vuodesta tulee tasaisempi. Ehkä opintojen valmistumisen jälkeen saan työpaikan, jossa viihdyn useamman vuoden taas. Olenkin tässä todennut, että mielekkäin työpaikka minulle on ollut tuo tukku, niin rivityöntekijänä kuin esihenkilönä. Olen viihtynyt siellä parhaiten ja se on ollut sopiva yhdistelmä ruumiillista työtä ja järjenkäyttöä. Saatanpa pistää sinne hakemuksen keväällä, kun en jaksa painia pelkkien oppariajatusten kanssa.

Millainen on teidän työn ja opiskelujen vuosikymmen ollut?

tyo-ja-raha tyo opiskelu