Moottoripyörällä Piirakka Matkalle

Julian on pieni kylä reilun tunnin ajomatkan päässä San Diegosta, lähinnä kuuluisa omenapiirakoista ja siitä että siellä voi nähdä lunta talvis aikaan!

Vaikka reilut seitsemän vuotta ollaan täällä asuttu ja joka vuosi suunniteltu siellä käyntiä, vasta viime viikonloppuna vihdoin selvittiin matkaan.

Mentiin moottoripyörällä koska maisemien piti olla näyttävät.

Olihan ne, varsinkin kun ”eksyttiin” ja ajeltiin tunti ylimääräistä väärään suuntaan koska exitissä ei lukenut Julian…

 

IMG_2991.JPG

Jossain vaiheessa mies pysäytti kun alettiin jo menemään vuorilta alaspäin kohti aavikkoa, katsottiin navigaattoria ja kirvattiin. Ei ku takas päin tunti!

 

IMG_2978.JPG

Noh, selvittiin sitten paikalle ja lämmintä omena siideriä heti! Helpotti vähän kipeää takamusta…

Olin myös iloinen että sain laittaa uuden nahkatakkini eka kertaa päälle. Ostin tämän hyvästä alesta jo viime kesänä, ei vaan täällä San Diegon helteessä ole ollut käyttöä.

 

IMG_2983.JPG

Ei se siideri nyt ihan nuin taivaallista ollut kuin miltä kuva näyttää…

 

IMG_2985.JPG

Maisemia matkalta.

 

IMG_2986.JPG

 

Tässä minä omassa pinkissä kalapallossa (fishbowl)!

IMG_2987.JPG

 

Julianin ”keskusta” ei ole todellakaan suuri, pari kolme korttelia.

IMG_2959.JPG

 

IMG_2960.JPG

Tässä se kuuluisa piirakka paikka.

 

IMG_2961.JPG

Mietin että mikähän kurkistus reikä tuossa kyltissä oli…ei tullut katsottua mitä näkyis.

 

IMG_2964.JPG

Muitakin oli tullut moottoripyörällä!

 

IMG_2969.JPG

Tässä sitä piirakkaa, vähän pettymys. Ihmeen pitkän (siis kuinka kauan kestää laittaa pala lautaselle ja pursottaa valmista kermavaahtoa päälle?) odottamisen jälkeen saatiin kylmä (?!!?) piirakka pala ja todettiin että olis pitänyt mennä odottamaan vähemmän kuuluisaan paikaan kadun toiselle puolen mihin jono oli viisinkertainen.

Noh, seuraavalla kerralla paremmalla menestyksellä. Varsinkin kun osataan sitten mennä oikeaa reittiä!

suhteet oma-elama ruoka-ja-juoma matkat