Sekä Kirjojen yön aikataulu

Kirjojen yön Lilyn ohjelmasta löytyy kuulemma huonosti tietoa mistään, joten laitan vahvistetun aikataulun tähän: (ja pyydän kärsivällisyyttä niiltä, joita tämä hommeli ei kiinnosta ollenkaan, normijärjestys palaa ensi viikolla)

Siis Akateemisen Espan ikkuna pe 26.8:

– Klo 17.30 – 17.45: Ina haastattelee Essi Tammimaata: Paljain käsin

– Klo 18.30 – 18.45: Ina haastattelee Tuomas Kyröä: aiheena mm. tuleva romaani Kerjäläinen ja jänis

– Klo 19.30 – 19.45: Essi Tammimaa uudelleen

– Klo 20.30 – 20.45: Tuomas Kyrö uudelleen

– Klo 21.25 – 22.00: Kirjapaneeli: ”Kirjallisuus menee verkkoon – mikä muuttuu?” Paneelin vetäää Imagen toimituspäällikkö Pekka Hiltunen, jonka esikoiskirja julkaistaan tänä syksynä. Paneelissa Parnasson päätoimittaja Jarmo Papinniemi, kirjailija Miina Supinen, lukija x sekä tietenkin minä. Uskon, että tässä viimeistään saadaan lopullinen totuus siitä, mitä verkossa tapahtuu todella.

– Klo 22 hyvin väsynyt kirjablogisti poistuu ikkunasta joko juhlimaan tai kotiin toipumaan riippuen siitä, mitä tuli tällä kertaa avauduttua.

Lisähuomiot:

Espan ikkunassa on myös illan aikana Mondon kiinnostavia haastatteluja, joissa käsitellään mm. Japania, Venetsiaa, Brysseliä ja Istanbulia. Näitä haastiksia vetää enimmäkseen Heikki Valkama, paitsi silloin kun on itse haastateltavana. Vartin välein tapahtuu siis aina jotain, vaikken uskokaan, että siellä kukaan törröttää koko iltaa kyttäämässä (paitsi ehkä mun äiti, joka halusi myös tiedustella, mitä aion laittaa päälleni ja onko jotain kunnollista ;).

Tämän ohjelman ulkopuolella haastattelen myös Helmi Kekkosta Kohtaamispaikalla klo 16.30 – 17.

Jos olette tosi rohkeita, niin kirjailijoilta voi varmaan pyytää myös nimmareita. Niin rohkea en ole itse ollut ikinä, sen sijaan ajattelin ilmeisesti, että on helpompaa ihan vaan haastatella kirjailijoita julkisesti.

Äidille tiedoksi, että toimitus auttoi ongelmassa ja saan päälleni Lilyn paidan.

kulttuuri suosittelen kirjat ajattelin-tanaan