Junalla Venäjän halki: Trans-Mongolia

Matkan suunnittelua/matkakohteista haaveilua ei voi koskaan aloittaa liian aikaisin! Me malttamattomina tartuttiin suunnittelukynään jo heti päätöksen synnyttyä, ja sen jälkeen olohuoneen seinälle ripustettu maailmankartta on ollut kovassa syynissä. Molemmilla on hurja kasa unelmakohteita, joiden avulla hiljalleen muodostamme suunnitelman matkallemme. Kohteita ja haaveilua tulen kirjailemaan myös tänne. Osa tullaan toteuttamaan, mutta on myös haaveita, joita ei tämän matkanvarrelle valitettavasti saada mahtumaan. Haluan kuitenkin listata tänne ne hulluimmatkin ideat omaksi motivaatioksi ja inspiraatioksi. Tässä blogissa on lupa haaveilla!

 

IMG_20150905_192533.jpg

Huomatkaa 7 viikkoa sitten kauniisti lakatut kynteni. hups.

 

Junalla Suomesta Pekingiin: Trans-Mongolia

Tämä mulla on ollut henkilökohtaisena haaveena jo vuodesta 2009 asti, mutta aiemmin uskallusta ei vain ole riittänyt tarpeeksi. Tim allekirjoittaa myös tämän suunnitelman innostavuuden ja uskommekin tämän olevan se ensimmäinen etappi matkallamme. Löysin paikallisesta kirjastosta Bryn Thomasin kirjoittaman opuksen Trans-Siberian Handbook, joka jo pienellä selailulla nosti karvat pystyyn innostuksesta. Tää on niin tehtävä ja nähtävä! Tällä reissulla kun ei ajasta tule olemaan puutetta, suunnitelmissa on onnistua matkustamaan Pekingiin mahdollisimman pienellä budjetilla. Lueskelin muutamia matkakertomuksia ja keskustelupalstoja asiasta, ja parhaimmillaan jotkut ovat onnistuneet taittamaan matkan noin 200 eurolla. Huh, tuossa on tavoitetta ja haaste otetaan vastaan 🙂 Tämä tarkoittaa siis kolmannessa luokassa matkustamista, halvimpien junien metsästystä sekä omien pussiruokien nauttimissa Siperian vilistäessä junan ikkunassa. Käy!

 

Onneksi Venäjällä junailusta sekä siihen liittyvistä käytännönasioista on paljon tietoa tarjolla. Itse suosin pääasiassa kansainvälisiä lähteitä matkasuunnittelussani, mutta erikoismaininta on annettava myös Pallontallaajat-sivuston forumille, joka ei ole vielä kertaakaan pettänyt matkasuunnitelmia tehdessä.

Lisäksi haluan mainita ihanan Ikilomalla -blogin, jossa pariskunta Titta ja Thomas päättivät tehdä saman ja irrottautua oravanpyörästä. Heidän matkansa alkoi muutama päivä sitten ja ovat tällä hetkellä, miten muutenkaan, kuin junailemassa Venäjän läpi. Blogi kannattaa tsekata! Heidän matkaansa tullaan varmasti seuraamaan, ja ottamaan vaikutteita omaa unelmamatkaa varten.

kulttuuri matkat