Mohikaaniletti osa 2 ja viikonlopun täydeltä lettihommia

Rauman viikonloppu oli täynnä letittihommia. Mukaan mahtui pienen ajan sisään tehty toinen mohikaaniletti, ensimmäiset aikuiset letitysasiakkaat (joiden letittäminen muuten jännitti aivan järjettömästi) ja sunnuntaina pidetty ensimmäinen ikinä lettikurssi!

Mohikaaniletti2-2.jpg

Tyttäreni Maisa ja Jennin tytär samanlaisten mohikaanilettien kanssa. Tämän tyylin kehitti Becky (Babes in Hairland blog) ja nimesi sen lontoon murteella selkeästi ”Messy Side Swept Faux-Hawk” -letiksi. Suomennettuna sitä voisi esimerkiksi kutsua messy-look sivumohikaaniksi. Beckyn blogista löydätte opetusvideon lettiin.

Tyyli on upea ja sopii niin lapselle kuin aikuisellekin, mutta tekeminen oli hieman ärsyttävää näpertämistä. Letin teko ei kuitenkaan ollut varsinaisen vaikeaa, sillä eikö tähän sovikin hyvin ajatus mitä messympi sitä parempi? 😉

Jennin kanssa ”twinnaus”, eli samanlaisten lettien teko ja yhdessä samaan aikaan sosiaalisessa mediassa julkaisu merkitsi minulle paljon. Jennin blogi (Jenni’s hairdays) ja Instagram-tili (@jennishairdays) ovat olleet innoittamassa minua ylipäätään tekemään letityksiä ja perustamaan Instagram-tiliä ja tätä blogia.

 

Asiakkaita ja lettikurssia

Viikonloppuna kotonamme Raumalla riitti muitakin letittäjiä ja letitettäviä kuin minä ja tyttöni. Perjantaina saapui kaksi ensimmäistä aikuista letitysasiakastani. Ja voi taivas että kahden juhlapuvuissa olevien leidien letittäminen jännitti, voisin olettaa että olivat kuitenkin hieman kriittisempi yleisö kuin alle kouluikäiset tyttöni ;) Kuva heidän lettikampauksistaan on tämän blogipostauksen viimeisenä.

Viime viikolla päätin myös lopettaa pohdinnan, että pitäisikö minun järjestää lettikurssi vai olla järjestämättä. Keräsin ison listan kysymyksiä ja löin ne tiskiin Jennille, joka muuten pitää pääkaupunkiseudulle lettikursseja ja tekee letityksiä. Hän oli oikein avulias ja saatuani vastaukset laitoin lettikurssin ilmoituksen Facebookiin, missä se herätti valtavasti positiivista kiinnostusta ja mielenkiintoa.

Hieman malttamattona asetin kurssin ajankohdan vain neljän päivän päähän sunnuntaille, mutta tämä ei osoittanutunut virheeksi. Kurssin ilmoittautumiset tulivat täyteen ja ensimmäinen lettikurssini Raumalla näki päivänvalon. Tästä jäi todella positiivinen fiilis ja kurssilaiset oppivat tekemään upeita luomuksia, trendikästä vesiputouslettiä myöden.

Yksi kurssilaisista oli Pia, joka pitää suosittua ”Jotain tekemistä” -blogia. Hän kirjoitti upeita sanoja ja otti kauniita kuvia letittämisen ohessa. Käykää lukemassa lisää täältä:

Jotain tekemistä: Lettikurssilla

 

– Matti / Isin ja tyttöjen hiushommat

 

Mohikaaniletti2-3.jpg

KUVA: Televisiostakin tuttu, Haasta Hans -ohjelman tuomaristossa oleva Maija (blogisti myös!)
ja Jutta loihtivat toisilleen muun muassa vesiputousletit ja upeat näyttäväksi ”lätytetyt” hollantilaiset letit.

MAIJAN BLOGIT: Köökistä kajahtaa (Blogspot) // Kesä, eikä mitään tekemisä (Lily)

 

Mohikaaniletti2-4.jpg

KUVA: Pia keksi välillä omalle tyttärelleen niin kiinnostavan harhautuksen,
että minunkin tyttöni työnsivät nokkansa letityshommien keskelle :)
 

Mohikaaniletti2-5.jpg

KUVA: Nuttura- ja lettihommia kahdelle juhla-asuiselle leidille ennen perjantai-illan juhlia.

 

muoti paivan-tyyli hiukset lasten-tyyli