Ihmisiä, joilla on varmasti kurjempaa kuin minulla
Sain viime postaukseen kommentin, jossa kehotettiin vierailemaan syöpäosastolla (en muuten tiennyt, että sinne saa noin vain mennä hakemaan perspektiiviä), kun kehtaan kitistä putkiremontista omassa blogissani. Jos nyt kuitenkin jätän huomiotta sen poliittisen korrektiuden, että syöpäpotilaita ja heidän elämäänsä avoimesti käytetään absoluuttisen, täysinäisen ankeuden vertauskuvana ja keskityn siihen, että kyllä, maailmassa tosiaan on paljon ihmisiä, joilla menee huonommin kuin minulla. Esim.
- Tyyppi, joka kirjoittaa juttuja julkkisten peräselluliiteistä iltapäivälehden internet-versioon. Perseinen työ.
- Tyyppi, joka haki perseselluliittikirjoittajan paikkaa, muttei päässyt.
- Tyyppi, joka lähettelee mulle sähköpostilla tarjouksia peniksen suurennuspillereistä. Ähäkutti, mulla on jo tarpeeksi suuri penis.
- E-type -fanit (Jos olet Cheek-fani, tuet trendikkäästi tyypin ”omistautuneisuutta ja intohimoa” ynisevälle epämusiikille, mutta E-type-fanina olet vaan joku menneisyydessä elävä luuseri, joka diggaa sysipaskaa musiikkia)
- Tyyppi, joka lukee ja kommentoi blogeja vain löytääkseen tilaisuuden opettaa bloggaajaa elämään. Ainakin sulla riittää työmaata.
- Tyyppi, joka edellisen kommentin minkälaisen tahansa vastauksen luettuaan ajattelee ”No tais osua hermoon, nii”.
- Tyyppi, joka kommentoi edellisen ja pitää sitä fiksuna argumenttina
Nii. Nii.
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.