Heippa pitkästä aikaa _taas_

Istuessani tässä tietokoneen ääressä tuli mieleeni blogi jota joskus kirjotin.

Päätin sitten kirjautua sisään taas tähän sivustoon ja kirjoittaa vaikka minulla onkin kiire laittaa naamani kuntoon.

Itseäni harmittaa suuresti että en ole saanut pariin vuoteen (?) kirjoitettua mitään blogiin, vaikka onhan minulla ollut useitakin iltoja jolloin olen vain ollut ja miettinyt mitä teen tylsällä elämälläni. Minulla on  ideoitakin mitä voisin tehdä blogiin, sekä olen myös harkinnut vlogaamista. IIKS saisipa tähän sellaisen hymiön joka punastuu koska kun mietin sanaa minä vlogaisin. Punastuisin suunnattomasti. Olen niin ujo.

 

Viime vuoden puolella mietin etten tee uudenvuodenlupausta, koska ne ovat turhia.

Mutta sitten pääni päälle syttyi lamppu ja tajusin että voisin alkaa kirjoittamaan blogiin, hiukan useammin kuin kerran kahdessa vuodessa.

Tällä hetkellä aikani ei riitä miettimään mitä muuta voisin kertoa, mutta lupaan kertoa itsestäni enemmän ensikerralla !

Hyvää Uuttavuotta 2015 !

 

Suhteet Oma elämä

Joulua odotellessa.

540399_308139542624863_704187016_n_large.jpg

On jo lauantai ja maanantaina jouluaatto. En malta odottaa 🙂 Tykkään tästä jouluhässäkästä kun paistetaan kinkku ja laitetaan joulukuusi valmiiksi.

Mieli ja elämä sujuu muutenkin hyvin.

Parisuhteenikin kukoistaa. Eihän se toki ole aina kuin ruusuilla tanssimista, mutta kuitenkin ihana sellainen. Ihminen jonka kanssa voin olla täysin 101% oma itseni. Oikeasti.

Tuntuu hassulta ja kuulostaakin varmaan siltä mutta olen oikeasti onnellinen. Kun miettii esimerkiksi edellistä parisuhdettani.Huomasin tässä alle viikko sitten että edellinen suhteeni olikin vain kaikki tunteet valhetta. Luulin olleeni oma itseni hänen kanssaan, mutta huomasinkin että nyt vasta olenkin oma itseni.

No miten sitten sen huomaa että on OIKEASTI oma itsensä ?. Minusta ainakin tuntuu siltä kun voin kertoa ihmisille jos harmittaa jokin asia ja puhuu kaikki asiat suoraan. Ei sen enempää muuttelematta totuutta.

En tiedä, tai ehkei kukaan muukaan tiedä miltä todellinen oma itsensä oleminen tuntuu. Mutta arvelen että tältä.

293720_465356226841272_1836451578_n_large.jpg

 

Onhan tässä ollutkin hiukan ylämäkia, muistojen palaamisien kanssa mieleeni. Olen kuitenkin niistäkin selvinnyt ajallaan.

Ajattelin asian näin ” Kipeä muisto on kuin kissan raapaisu, se sattuu hetken. Mutta ajan kanssa katoaa lopulta iholta. Siitä voi jäädä jälki käteen. Pystyn kuitenkin elämään sen asian kanssa”

Hassua keksin tuon itse.

Mutta se onkin vain totta. Tältä minusta todella tuntuu kun muistot alkavat painaa mieltä.

541742_313150802124567_1322790486_n_large.jpg

 

Iloista ja ihanaa joulua jokaiselle lukijalle 🙂 <3

 

 

 

 

 

 

Hyvinvointi Mieli