Kulttuuria ja logiikkaa

Heippa kaikille ja blogi päivity käsittelee tänään kiinalaista logiikkaa. Yhdeksän miljoonan ihmisen kaupungissa huomaa melko nopeasti mikä toimii hyvin ja mikä ei vaan toimi. Monet asiat ovat tietysti vain kulttuurillisia eroja (mitkä rupeaa tuntumaan ihan normaaleilta pienen totuttelujälkeen) ja jotkut on vaan muten vaan huonosti hoidettua, mutta kun asia toistuu ja sillä on tietty säännön mukaisuus joka ei vain käy järkeen on kyse kasvatuksesta ja melkovarmaan siitä mikä on ihmisen pään sisällä.

Varmaan kaikki on huomannu joskus et kiinalaiset noudattaa sitä perinteistä ja täysinkäsittämätöntä logiikkaa, mitä ketään muun maalainen ei voi ymmärtää, koska käyttää ns. länsimaista logiikkaa eli maalaisjärkeä, päättelyä tai miksi kukakin haluaa sitä itse kutsua. No olen tajunnut tässä yhyessä ajassa, että kiinalainen logiikka tarkoittaa käytännössä sitä, että ei käytetä lainkaan logiikkaa. Tämä logiikan muoto pätee mm. liikenteessä, koulussa, kotona ja muun ihan tavallisen arjen ongelma tilanteiden selvittämisessä.

liikenne           

Esimerkki 1. Autoja jalkakäytävällä mull on nyt jo pariin otteeseen käyny niin et oon kävelly jalkakäytävällä ja seuraava mitä mä kuulen on auton torvi. Auto on mun takaa ja ajaa ihan pokkana jalkatäytävällä ja tööttää koska haluaa päästä mun ohi. ( tää tapahtu pariin kertaan ruuhka aikaan)

Esimerkki 2. Auton torven käyttö. Kiinalaiset tykkää käyttää tööttiä, eli toisin sanoen aina kun kestää vähänkin töööt…. kun toinen auto tukkii kaistan töööt…. kun ihminen ylittää katua liian hitaasti vihreitten valojen aikana tööt…. kun ihminen ylittää katua vihreiden valojen aikana töööt…. kun autoiliaa ärsyttää joku asia tööt… kun autoilia näkee koiran töööt…. kun autoilija näkee ötökän tuulilasissa tööt…. kun ihminen/koira tai muu eläin kulkee auton ohi tööt… Toisin sanoen autoiliat tööttäävät kaikille ja kaikesta. Tööttäämisessä ei ole mitään logiikkaa ja sen takia vaikka paikalla olisi vain kaksi autoa ja toinessa ei olisi edes kuljettajaa kiinalainen tööttää.

Esimerkki 3. Valojen käyttö. Jalankulkija- Punainen ja paljon autoja, mennään kadun yli. Punainen eikä autoja missään, jädään odottamaan. Autoilija- punainen ja paljon jalan kulkijoita töötätään paljon ja mennään silti. Punainen eikä yhtään jalankulkioita, töötätään ja mennän silti vaan.

koulu

Esimerkki 1. Useimmat sanoisivat, että koulu on vaan erillaista, koska kulttuuri ja koulu systeemi. mutta minusta on silti hullua ja täysin epäloogista, että joku on suunnitellut koulupäivät niin, että  koulussa on oltava pulpetin takana istumassa tasan kello 7.00 ja kukaan kiinalainen ei halua edes puhua / kerto mitä tapahtuu jos olet myöhässä. Tämä on vielä se ok osa, mutta sitten kun seuraat lukujärjestystä huomaat että kiinalainen koulupäivä saattaa pahimmillaan olla klo.07.00 – 21.30 minkä jälkeen sinulla saattaa olla vielä harrastuksia, on sulaa hulluutta varsinkin kun kiinalaisen koulun läksy taakka ei ole se kaikkein kevyin. ( huomatkaa että tämä on pahin versio ehkä). Kiinalaisella siskollani on koulu nimittäin vain klo 07.00 -19.00 asti + soitto tunti. mikä on ilmeisesti helppo tai normaali päivä koulussa.

Esimerkki 2.

arki

Arki sanotaan vaikka, että seisot bussipysäkillä ja haluat ottaa bussin (Tässä välissä huomautan, että shijiazhuangissa bussi pysäkeillä lukee bussin kohdalla vian se mihin aikaan aamusta se lähtee ajamaan ja mihin aikaan illalla se lopettaa ajamisen) olet seisonut pysäkillä noin kaksi tuntia minkä jälkeen pysäkille ajaa taas yksi bussi, joka ei ole sinun bussisi. Kiinalainen tässä tilanteessa saattaa nousta bussiin, joka siis ajaa täysin eri suuntaan ja vain kauemmaksi siitä kohteesta jonne sinä halusit päästä. 

 

 

 

Huomautan, että nämä olivat vain joitain minun kiinalaisten kavereideni ja perheeni päähän sattuneita kiinalaisen logiikan neronleimauksia jotka eivät välttämättä toteuta itseään kaikkien kiinalaisten tajunnassa. Ja ne jotka väli kohtaukset jotka olen nähnyt saattavat olla vian yksittäisiä hassusti parikin kertaa minun kohdalleni sattuneita logiikan huippuhetkiä.

 

suhteet oma-elama suosittelen syvallista