Imetysviihdettä
Viimeisen 3,5 kuukauden aikana on ollut aika runsaasti aikaa makoilla kyljellään vauvanpötkylän ruokaillessa rinnalla. Makoilua kertyy erityisesti iltaisin, kun nukutan tyttöä pimeässä huoneessa 2-3 n.30 minuutin pätkää illasta riippuen.
Jotain tekemistä makoilun ajaksi on keksittävä ettei
a) itse nukahda
b) päässä ala vellomaan kaikenmaailman äitipää (tm Kristaliina) ahdistusasioita
c) pitkästy puolihulluuden partaalle (joskus ne pohdittavat asiatkin nimittäin loppuu)
d) ehdi ajattelemaan, mitä kaikkea tärkeää pitäisi vielä ehtiä tehdä, kuten siivota keittiö ja levittää pyykit… ai niin se kenkäkaappikin pitäisi järjestää ja vauvan viltti pistää pesuun..
Kirjan lukeminen on poissa laskuista, huoneessa on pimeää ja valoisassa paikassakin vauvan hallinta ja kirjan piteleminen on hieman liikaa niska- ja hartialihaksille. Telkkaria en ole voinut imettäessä katsoa enää moneen viikkoon, sillä liikkuva kuva ja äänet kiinnostavat tyttöä huomattavasti enemmän kuin syöminen.
Siispä, armas Nörttini on auttanut minua löytämään tekemistä omasta puhelimestani. Ja nyt on niin koukuttavaa ja hyvää tekemistä, että saatan viihtyä pimennetyssä nukutushuoneessa jopa kymmeniä minuutteja pidempään kuin olisi oikeasti tarvetta.
Words with Friends. Takuuvarmaan viihdetä sanapelien ystäville. Voit pelata omien kavereiden kanssa, jos heillä on sama appi (toimii myös androidissa) tai ventovieraiden kanssa. Minulla on yleensä meneillään vähintään 8 peliä, jotta aina tarpeen tullen pääsen pelamaan uuden sanan.
Ticket to Ride. Suomeksi tunnettu paremmin nimellä Menolippu. Tämä simppeli junapeli ei lautapelinä vedä vertoja esimerkiksi Railroa Tycoonille, mutta mobiiliversio toimii hyvin! Varsinkin tietokonetta vastaan pelatessa pelit ovat nopeita ja tarpeeksi aivot narikkaan kamaa rentouttaamaan imettäjän Äitipään. Lisähintaan on saatavilla eri karttoja, minulla on tällä hetkellä käytössä Euroopan ja Sveitsin kartat.
En tiedä miten äidit ovat itseään viihdyttäneet ne pitkät imetystunnit ennen näitä kaikenkattavia minitietokoneita. Neuvolan oppaat kehottavat tekemään imetyshetkestä vuorovaikutteisen ja seurustelemaan vauvan kanssa. Juu, sitäkin on kokeiltu, mutta eihän siitä syömisestä mitään silloin tule! Tyttö keskittyy omaan hommaansakin paremmin, kun en koko lirkuttele ja tuijota vieressä. Harjoitetaan sitä vuorovaikutteista ruokailua sitten soseruokailun yhteydessä.
Näin meillä. Mitä imetysviihdettä teillä harrastetaan?