Minne sarjanörtti menee Tukholmassa?

Kuva kertokoon ensimmäisen kohteen:

IMG_1840[1].JPG

Jep. Ei menty Vaasa-museoon, saati Kunlige slotteniin. Lähdettiin lähijunalla Mickanin, Fredden, Oven, Alexin ja Annan kotiseudulle Saltsjöbadeniin, ihan silkkaa uteliaisuuttamme.

IMG_1841[1].JPG

Junamatka itsessään oli elämys. Oli kiva nähdä maisemia myös Tukholman ydinkeskustan ulkopuolelta. Rustiikkisia villoja ja pieniä punaisia juna-asemia, joilta leijaili vastaleivottujen korvapuustien ja kahvin tuoksu. Epäilemme nähneemme myös pätkän rantatietä, jota pitkin Fredde kuskaa voileipiään murustelevaa Anettea.

IMG_1849[1].JPG

Ajoimme päätepysäkille Saltjöbadeniin, kävimme kurkkaamassa Grand Hotelliin, haistelimme meri-ilmaa ja söimme maailman parhaat lakritsa-macaronsit. Voin vieläkin maistaa sen pehmeän suolaisenmakean laksitsatäytteen kielen päällä. Pakko ehkä kokeilla vihdoin itsekin valmistaa näitä ranskalaisia klassikkoherkkuja.

Saltsjöbadenin reissun lisäksi aika kului sisustus ja vaatekauppoja kierrellessä, päiväoluita siemaillessa ja syödessä.

IMG_1847[1].JPG

Minun silmääni pistivät erityisesti katukuvassa runsaina massoina liikkuvat vaunut. Niitä nimittäin oli paljon. Kun oma vaunumatkustaja vaunuineen on kotosuomessa, muutun ilmeisesti muiden vaunuja ja lapsia kyylääväksi tädiksi. Bugaboot ja briot (singit ja smilet näyttivät olevan erityisesti suosiossa) vilisivät silmissä kaikissa mahdollisissa malleissa ja väreissä. Keskustassa harvoin oli näkymää ilman vaunuja. Ja usein niitä työnsivät myös sinisilmäiset, tuuheatukkaiset, valkeahampaiset ja viimeisenpäälle pukeutuneet miehet. Siinäpä vasta silmänruokaa.

Onneksi oma mies oli kuitenkin päällimäisenä mielessä ja löysinkin hänelle täydellisimmän tuliaisen Vanhassa kaupungissa sijaitsevasta Science Fiction Bookhandelista. Kauppa on pakollinen kohde jokaisella ruotsinreissulla ja mielestäni ainut hyvä syy eksyä (suomalais)turistien kansoittamaan kaupunginosaan.

Ja se tuliainen? Se oli tämä:

4th_doctor_robe_300_0.jpg

Neljännen Tohtorin puvun inspiroima kylpytakki. Tuliainen ei ollut täydellinen vain oman itsensä takia, sillä juuri viime viikolle Nörtti pyysi minua neulomaan itselleen 4. Tohtorin kaulahuivin ja samaan hengenvetoon muistelen hänen todenneen tarvitsevan uuden kylpytakin, sillä entinen jedi-takki alkaa vedellä viimeisiään. Siis ei ainoastaan kaksi vaan kolme kärpästä yhdellä tuliaisisksulla

IMG_1824[1].JPG

Menin ensimmäistä kertaa Tukholmaan lentokoneella laivan sijaan, ja ah, kuinka virkistävää se olikaan. Lento kestää vain 45 minuuttia (saman verran kuin bussi lentokentältä hotellille). Arvokasta matka-aikaa ei näin kulu laivan jo-aika-nähdyssä illallisbuffetissa tai tax-free myymälöissä. Kolme päivää ja kaksi yötä Tukholmassa oli täydellinen pieni kaupunkiloma muistuttamaan kuinka ihanaa on luistaa pari päivää kotirutiineista ja tulla taas kotiin pyörittämään niitä samoja ihania rutiineja.

 

PS.

Vink vink: 20.10 alkaa FST5:llä ja Areenassa Solsidanin uudet jaksot.

puheenaiheet hopsoa matkat