Pienille tytöille ja pojille

En ole aikaisemmin tuntenut tarvetta osallistua tyttöjen ja poikien leluja ja vaatteita koskevaan ”sukupuolineutraalin” keskusteluun, joka täällä blogimaailmassakin ajoittain pulpahtelee pinnalle. Itse olen lapsena saanut leikkiä sekä nukeilla että pikkuautoilla ilman jaottelua tyttöjen tai poikien leikkeihin. Olen pukeutunut pinkkiin sekä kieltäynyt mekoista. Kaksivuotiaasta saakka olen kuulemma suostunut pitämään vain itse valitsemiani vaatteita, joten eipä ole äidin tarvinnut pahemmin päätään vaivata millaisia sttereotyipioita on lapseensa vaatteiden muodossa syöttänyt.  Samaa kaavaa haluaisin noudattaa myös omalla lapsellani, leikkiköön prinsessamekoilla tai kauhakuormaajalla, kunhan ei aiheuta itselleen tai muille vaaraa. Puen tyttöni mielelläni värikkäästi, mukaviin ja joustaviin vaatteisiin. Mekkoja ja pinkkiä löytyy vaatekaapista ensisijaisesti siksi, koska ne ovat kauniita, ei siksi, että tyttö olisi pakko pukea tyttömäisesti. Tästä asiasta tuntuu vaan turhalta olla tekemättä mitään isoa numeroa.  Mutta.   Eilisellä kauppareissulla kuitenkin törmäsin niin räikeään jaotteluun, että koin sen jopa hieman huvittavaksi. Etsin tytölle leikkihellan kanssa yhteensopivia ruokia, jotta saisimme vähän vaihtelua helminauhasopalle ja pumpulimuffinsseille. Ja mitä löytyikään… Ja kuinka sopivasti sattuikaan, nämähän etsimäni puiset hedelmät on luokiteltukin sopivasti tyttöjen leluiksi:

image.jpg

Naiset keittiöön mars! Pilkkokaahan pojille hedelmiä, että he jaksavat leikkiä rajumpia poikien leikkejä. Pojille oli viereisessä hyllyssä tarjolla mm. työkalupakki ja moottorisaha. 

image.jpgPitää varoa, ettei vahingossa vaan osteta pojille tarkoitettua autotaloa. (Vaikka tyttö todistettavasti viihtyikin mummin luona pitkän tovin ajaen pikku(piipaa)autoja minikokoiseen autotalliin.)

Stereotypioissaan vahvasti elävillä hintalapun tekijöillä taitaa olla kuitenkin aivan omat normistonsa, sillä tämä on selkeästi poikien lelu: 

image.jpgOlisivat vähän miettineet, pakettihan on kuitenkin vaaleanpunainen. Eihän sitä kertakaikkiaan voi antaa pojalle! 

 PS.Hedelmät jäi ostamatta. Mieluummin ostan ne jostain vähemmän luokitellusta hyllystä, jotta meille leikkimään tulevat pojatkin voivat huoletta käyttää niitä pelkäämättä minkäänlaista leimautumista. ;)

puheenaiheet hopsoa ajattelin-tanaan
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.