Hulivili 10 kuukautta
Kymmenen kuukautinen Filippa on todellinen hulivili. Filippa nouse seisomaan itse ja laskeutuu istumaan sujuvasti. Hän yrittää lähteä kävelemään ja käveleekin hienosti tukea vasten, enimmäkseen kuitenkin sivuttain.
Hulivili rakastaa koiria ja huutaa joka kerta koiran nähdessään ”KOI-II, UUH UUH.” Lempipuuhaa kotona on tuijotella kirjoja ja heitellä lehtiä lehtikorista. Hän osaa jo sanoa kiaaa (kirja), koii (koira), äiti, kiti (isi) ja outo (?, ei tarkoita autoa vaan jotain muuta.) Äidiksi Filippa voi kutsua bussikuskia, ratikassa istuvaa mummoa tai kaupan kassaa, joten sanan merkitys ei ole ihan vielä seljinnyt, vaikka sitä hoetaankin taukoamatta.
Filippa on kadottanut ruokahalunsa jälleen, joka johtuu todennäköisesti uusista puhkeavista hampaista. Hampaita on jo upeat kolme. Kaksi alhaalla ja yksi ylhäällä. Kolme uutta ylähammasta ovat jo aivan pinnassa puhkeamaisillaan.
Filippa innostuu aina nähdessään toisen lapsen ja pyrkii leikkimään heidän kanssaan. Lapsia Filippa näkee puistossa, bussissa, kahviloissa ja kylässä.
Kun Filippa herää hän nousee saman tien istumaan, hymyilee ja alkaa osoitella asioita ympärillään. Hän ei nuku vielä(kään) öitään vaan herää useamman kerran yössä (äidin iloksi) juomaan maitoa tai pyörimään sängyssään.
Nukkumaan Filippa menee 20.00 ja herää seitsemän ja yhdeksän välillä. Päivällä Filippa nukkuu kahdet päiväunet joista ensimmäiset kestävät noin kaksi tuntia ja toiset noin tunnin. Päiväunet nukutaan omassa sängyssä tai vaunuissa päivän ohjelmasta riippuen.
Filippa pitää hampaiden harjaamisesta, mutta sitäkin enemmän hammasharjan pureskelusta. Filippa ei suostu istumaan syöttötuolissa paikallaan vaan koittaa kammeta itsensä ruokapöydälle tai uhkarohkeasti pudottautua siitä alas. Lempiruokia vaikuttavat olevan puuro maidolla ja parsakaali.
Filippa ei tottele kun hänelle sanoo ei vaan pikemminkin pyrkii tekemään kielletyn asian nopeammin ja suuremmalla innolla. Yksi lempileikeistä on karkuun lähteminen kun teemme jotain yhdessä, silloin Filippaa pitää seurata ja kiinni saadessa kutitella. Filippa nauraa jatkuvasti ääneen ja kikattelee mitä kummallisimmille asioille. Pelästyttäminen saa Hulivilin ratkeamaan naurusta.
Filipan leluksi kelpaa mikä tahansa käsien ulottuvilla oleva. Rytmimunia Filippa yrittää heiluttaa molemmissa käsissä keskittyneesti kieli ulkona ja keskellä suuta. Hän rakastaa musiikkia ja heti, kun hän kuulee vähänkin muusiikkia, koko tyttö alkaa heilua iloisesti samaan tahtiin.
Tässä Filippa ajelee uudella autollaan.