DIY mekkis ja leggarit
Kävin aiemmin tällä viikolla kaupungilla kiertelemässä kauppoja ja suuntasin yhteen kauppaan ihan vaan halpojen trikoopalojen toivossa. Odotuksiini vastattiin ja löysin Gina Tricot:n alerekista pinkin naistenhameen kivalla kuosilla ja turkoosin topin. Ostin ne tarkoituksenani tehdä Filipalle edullisen ja helpon kesäasun. Hameesta tuli mekko ja topista tuli leggarit.
Trikoo ei ole kovin kallista kangaskaupassa muutenkaan, mutta näiden hinnaksi tuli yhteensä n. 6 euroa, joten hinta jäi reilusti sen alle mitä samantyyppiset trikoot olisi maksaneet vaikka Eurokankaassa. Sitä paitsi en ole mistään bongannut noin kivaa trikoota kuin tuo mekon kuosi. Kaava tuli omasta päästä ja luojan kiitos – trikoo on melko anteeksiantavaa, joten pienet virheet mitoituksessa eivät näy ulospäin vaan muotoutuvat kivasti päälle.
Aamulla kun otin kuvia mekosta, meillä oli palapelileikit kesken. Ne on nykyään Filipan lempileikkejä ja ehdottomasti minunkin lemppareita varsinkin silloin, kun pitää siivota tai tehdä ruokaa. Filippa jaksaa kasata palapelejä rauhassa omassa huoneessaan vaikka kuinka pitkään. Lemppari palapeli on ehdottomasti keväällä ruotsinlaivalta ostettu 24 palan muumipalapeli. Aah sitä rauhaa…muuten täällä onkin melko villi meno yleensä.
Opettelimme tekemään palapelejä kuvien mukaan, eli ihan perinteisesti etsittiin aina jostain palasta puuttuva osa tähän tyyliin: ”missä papan hattu on?”
”missä Haisulin korva on?”
”missä Nuuska Muikkusen nenä on?” ja nykyään pikkutyyppi kasaa palapelit näppärästi ihan itse.