Pakkaspäivän paras keitto
Heipparallaa! Meidän pieni pöhkötonttu on päikkäreillä, joten laitan teille sillä välin pientä talvipäivän piristystä.
Parhaat ystävykset: valkosipuli, lime ja inkivääri (kuvasta puuttu kaveri-chili.)
Ystäväni opetti minua tekemään ihanaa linssikeittoa eräänä syksyn ensimmäisistä päivistä vuosi sitten. Resepti on mielettömän helppo ja keitto herkullisuuden huipentuma. Keitto sopii ainestensa puolesta parhaiten juuri tällaisiin kirpeisiin pakkaspäiviin, joten jaan herkullisen reseptin myös teille.
Muistakaa lisätä kaikkea oman maun mukaan!
Tarvitset:
- 4 valkosipulin kynttä
- 1 lime
- chiliä
- inkivääriä
- öljyä
- 1/2 kg porkkanoita
- 1/2 kukkakaali
- 3/4 paketti punaisia linssejä
- 1 l vettä
- 1-2 kasvisliemikuutiota/kasvisfondia
- paseerattua tomaattia
- suolaa
- valkopippuria
- 1/2 tölkki kookosmaitoa tai ruokakermaa (oman maun mukaan)
- persiljaa
Tee näin:
Laita kattilaan öljyä ja kuullota siinä pieneksi pilkotut/murskatut valkosipulin kynnet. Lisää sekaan chili ja pyörittele pieni hetki valkosipulissa ja öljyssä. Raasta mukaan yhden limen kuori ja inkivääriä (myös raastaen) oman maun mukaan.
Kaada sekaan vesi ja kasvisliemikuutiot ja lisää huuhdellut linssit kun vesi melkein kiehuu. Lisää porkkanat ja kukkakaalit. Keitä viisi minuuttia niin että keitto kiehuu. Lisää paseerattu tomaatti, valkopippuri ja suola. Keitä viisi minuuttia hiljalleen kiehuttaen. Lopuksi lisää vielä kookosmaito tai kerma. Anna keiton vielä hautua hiljaisella n. 10 minuuttia. Lopuksi purista limestä mehut keittoon ja tarkista maku.
Omasta mielestäni toimii parhaiten tulisena, eli rohkeasti chiliä sekaan! Koristele keitto persiljalla.
Nautiskellaan pakkasista!