Ammatteja, joissa uhmaikäisen vanhemmat olisivat hyviä

1) Pomminpurkaja

Siis joo, onhan siinä varmasti hermot koetuksella, kun purkaa muina jackbauereina terroristien jättämiä pommeja, mutta ne kaikkein jännittävimmät hc-tilanteet löytyvät kyllä uhmaikäisen kotoa.

2) Panttivankineuvottelija

Jos onnistuu pukemaan uhmaikäiselle ulkovaatteet ilman että tämä edes hoksaa tulleensa puetuksi, pystyy varmasti myös puhumaan kaikki maailman panttivangitkin vapaaksi.

3) Sovittelija

Jos työnantajapuolen ja työntekijöiden näkemykset eivät millään kohtaa, kannattaa valtakunnansovittelijan sijaan pyytää paikalle uhmaikäisen vanhempi. Kun tämä antaa työnantajille muumikeksit ja työntekijöille askin rusinoita, on kaikilla taas hyvä mieli.

4) Leijonankesyttäjä

Kun leijona karjuu ja ärjyy sen oloisena, että sirkustemppujen opettelun sijaan se haluaisi syödä sinut, nappaa se syliisi ja sanoita sen tunnetila. ”Leijonakulta, tiedän kyllä, että sinulla on jo kova nälkä ja sen takia iso kiukku. Ei mitään hätää, kesyttäjä on tässä. Kyllä maailmaan kiukkua mahtuu…aargh, apua, apuaaaaaaaaaaa.”

Unohdinko jotain?

suhteet ystavat-ja-perhe hopsoa ajattelin-tanaan
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.