Nurinkurinen uniassosiaatio
Usein kuulee puhuttavan siitä, että vauvalle on kehittynyt jonkinlainen uniassosiaatio – jos vauva on tottunut nukahtamaan rinnalle, hän voi luulla, että se on ainoa oikea tapa nukahtaa, eikä enää osaakaan nukahtaa itsekseen.
Meilläkin esiintyy näitä uniassosiaatio-ongelmia, mutta vähän poikkeavalla tavalla: olen näköjään itse saanut päähäni, että vain vauva kainalossa voi nukahtaa. Eilenkin esimerkiksi vauva nukutettiin illalla vaunuihin, koska vaunuista on tullut vauvan lempinukkumispaikka. Vaunut kärrättiin sitten makuuhuoneen ovensuuhun.
Siellä se vauva nukkui, onnellisena.
Minä valvoin ja valvoin ja valvoin. Ihmettelin, miksi uni ei tule. Pyörin ja huokailin.
Kahden maissa yöllä vauva heräsi ja helpottuneena nappasin hänet kainalooni. Vauva söi ja minä nukahdin.
Täytyy vissiin ruveta totuttelemaan tästä tavasta pois, koska voisin kuvitella, että jossain vaiheessa kuopukselle ei enää äitin kainalo kelpaakaan nukkumispaikaksi.