Kindle vs. paperikirja

Paperikirja painaa. Mutta on kaunis.

Sähköinen kirja sujahtaa yhdellä hiiren painalluksella Kindleeni. Mutta sitä ei voi haistaa.

Paperikirja vie tilaa. Mutta paperikirjoja voi käyttää myös sisustamiseen.

Kindleen ostettu tiiliskiviromaanikin mahtuu helposti käsilaukkuun ja on kevyt kantaa.

Kirjahyllyni sisältö kertoo värikkäästi ja selkeästi, kuka olen ja mistä pidän. Kindle nököttää lipaston päällä, eikä kukaan uskalla mennä kurkistamaan sähköistä kirjakokoelmaani.

Jos luen mielenkiintoisen kirja-arvostelun lehdestä ja haluan ostaa kirjan, klik klik klik se on jo minulla. Paperikirjan perässä joutuisi lähteä kirjakauppaan tai kirjastoon tai odotella monta päivää nettitilauksen saapumista.

Kindleen ei pysty ostamaan kotimaista kirjallisuutta. Joihinkin muihin sähköisiin lukulaitteisiin tosin voi.

Paperikirjaa ei tarvitse koskaan ladata. Mutta rips raps vain sen sivut repeävät, jos en ehdi pelastaa sitä uteliaan vauvan kynsistä.

Jos läikytän Kindlen päälle kahvia, se saattaa mennä epäkuntoon. Paperikirja ei kahvitahroja säikähdä.

Paperikirja on helppo lainata toiselle tai myydä tarpeettomana. Kindleä en haluaisi lainata (koska mitä minä sitten lukisin?), enkä pysty myymään yksittäistä tiedostoa laitteestani.

Kindle on näppärä ja moderni, helppo ja kevyt. Paperikirja on perinteinen ja hyväntuoksuinen, kaunis ja painava. 

Lopputulos: molempi parempi. En luopuisi kummastakaan.

Entä sinä – luetko sähköisiä kirjoja vai ovatko ne mielestäsi paholaisen keksintö? Oletko kokeillut käyttää Kindleä tai muuta lukulaitetta?

 

P.s. Jos käytät sähköistä lukulaitetta ja kaipaat uuden kirjan tuoksua, tässäpä sinulle ratkaisu:

can-newbook.jpeg

                                                                                                        (kuva täältä)

 

 

 

 

Kulttuuri Kirjat Ajattelin tänään
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.