Mangoldi on kesäinen salarakkaani
Kesäkeittiö tarjoilee tänään kasvispaistosta, jonka pääraaka-aine on mangoldi. Mangoldi on lehtivihannes, jonka kasvattaminen onnistuu ensikertalaiseltakin ja jonka hyödyntäminen on helppoa. Pieniä lehtiä voi kerätä salaattiin ja suuret sopivat kypsennettynä ruokiin, joihin tulisi pinaattia tai punajuurta. Mangoldista käytetään sekä lehdet (pinaatin tavoin) että varret, jotka muistuttavat maultaan hieman punajuurta mutta jotka näyttävät raparperin varsilta.
Mielestäni mangoldin paras maustaja on sitruuna ja suolainen juusto tai liha. Halutessaan siihen sopii hyvin myös tulisuus, joten chili on oiva kaveri. Viime syksyn parhaaksi makunautinnoksi päätynyt mangoldileivän ohje löytyy täältä – klik, joten ei muuta kuin testaamaan, mihin kaikkeen mangoldi taipuu!
Mangoldipaistos
Lisukkeeksi neljälle, ruoaksi kahdelle
- 2 kesäsipulia
- 2 isoa valkosipulin kynttä
- (1/2 fenkoli)
- 1/2 paprika
- (1/2 punainen chili)
- 2 tomaattia
- 1 suureksi kasvanut mangoldi (noin 8 kpl puolen metrin lehtivarsia)
- 1/2 halloumi
- 1/2 sitruunan mehu
- suolaa
- mustapippuria
- öljyä paistamiseen
Valmistus
- Paloittele sipuli, fenkoli ja paprika puolen sentin paksuisiksi siivuiksi. Hienonna valkosipuli ja chili sekä lisää edellisten aineiden kanssa samaan paistopinoon. Lohko myös tomaatit noin 8 osaan.
- Huuhdo ja kuivaa mangoldi. Erottele pehmeät lehtiosat sen ruodeista. Pilko ruodit vastaamaan paprika- ja fenkolisiivuja, laita ne samaan paistopinoon.
- Hienonna mangoldien lehdet noin puolen sentin levyisiksi ja muutaman sentin pituisiksi siivuiksi. Nämä kypsyvät muita vihanneksia nopeammin, joten laita ne erilleen muista aineksista.
- Siivuta halloumi reilun puolen sentin siivuiksi.
- Kuumenna pannu ja lisää siihen öljyä. Kuullota kovat vihanneksia öljyssä kolme-neljä minuuttia.
- Lisää mangoldin lehdet pannulle ja jatka kasvisten kypsentämistä vielä nelisen minuuttia.
- Ruskista halloumi kypsennyksen loppuvaiheessa molemmilta puoliltaan.
- Mausta paistos lopuksi puristamalla sitruunan mehu sekaan, lisää myös suolaa ja pippuria maun mukaan.