Syökää oranssia supermarjaa!

Oranssi supermarja eli tyrni. Tiesittekö, että se on yksi maailman vitamiinirikkaimmista marjoista ja C-vitamiinipitoisuus on moninkymmenkertainen esimerkiksi appelsiiniin verrattuna? Ja mikä parasta, sitä löytyy meiltä Suomen luonnosta. 

 

19439714-54B9-4BDF-82DF-709EE13F7323.JPG

 

Miksi tyrni muka supermarja?

– Tyrnissä on runsaasti monityydyttymättömiä rasvahappoja eli ns. hyviä ja elimistölle tärkeitä rasvoja.

– Sisältää runsaasti vitamiineja: C-, E- ja B12 -vitamiinia sekä A-vitamiinin esiasteita eli karotenoideja. 

– Sisältää biotiinia ja foolihappoa.

– Sisältää erittäin paljon kuituja. Kuidut edesauttavat mm. suolen toimintaa.

– Vahva ase flunssaa vastaan.

 

IMG_1841.JPG

Minua tietenkin kiinnostaa tyrnin vaikutukset kauneudenhoidossa :)

Tyrni kauneudenhoidossa: 

– Iho saa tyrnistä runsaasti sitä uudistavia ja ravitsevia vitamiineja ja kivennäisaineita. 

– Auttaa kuivan ja ärtyneen ihon hoidossa sisältämiensä hyödyllisten rasvahappojen ansiosta.

– Tyrnin sisältämät ainesosat vahvistavat ihoa ja lisäävät pintaverenkiertoa.

– Tyrnin sisältämät karotenoidit vilkastuttavat ihon aineenvaihduntaa, kollageenisynteesiä ja ihon elastisuutta. 

– Tyrnin sisältämän biotiinin ansiosta hiusten ja kynsien kunto paranee. 

– Tyrni suojaa ihoa auringon aiheuttamilta haittavaikutuksilta.

 

Kannattaa käydä tutustumassa Ekopharman tyrni ihonhoitosarjaan Naviterin nettisivuilla. Sain ilokseni osallistua Ekopharman koulutukseen tällä viikolla ja erityisesti ihastuin tähän tyrni ihonhoito-sarjaan. 

 

540D2C72-59E1-403E-9B01-927BBA5C963F.JPG

 

3 helppoa tapaa saada tyrniä:

1. 100% tyrnimehu, jota saa ostettua mm. päivittäistavarakaupoista ja luontaistuotekaupoista. Halvimmillaan olen ostanut 100% tyrnimehupullon (500ml) LIDListä. Pullon hinta siellä on n. 7€. Pulloa ostaessa kannattaa varmistaa, että mehu on 100%:sta, kylmäpuristettua tyrnimehua.

Päivittäiseksi annokseksi riittää, että otat tyrnimehua 3-5 ruokalusikallista. Helppo siis toteuttaa. Itse käytän apuna shottilasia (2cl), jonka täyten puoleen väliin. Sokeroimattomana mehuna tyrni on todella hapanta ja kirpeää, joten shottimuodossa mehu on mielestäni helpompi kumota alas kuin veteen laimennettuna isona annoksena.

86F5C6C3-4309-4877-93AD-8546005BF3A1.JPG

 

2. Tyrnimarjat, joita saa ostettua ainakin isojen markettien pakastealtaista. Marjoja voi lisätä esimerkiksi puuron tai jogurtin joukkoon tai mikä helpoin, syödä sellaisenaan. Päiväannokseksi riittaa pieni kourallinen marjoja.

Pirkalta löytyy edullinen vaihtoehto pakasteena. Tyrnimarjapussi 200g maksaa 2-3 €:n välillä. Pirkan tyrnimarjojen alkuperäismaa on Viro. Marjat tulevat K-Kaupan mukaan tiloilta, joilla on Laatutila -srtifikaatti olemassa, joten uskallan syödä niitä sellaisenaan kuumentamatta. 

BED65A79-DBD8-43A7-B0C7-AE3719D72D30.JPG

 

3. Tyrnijauhe, jota voi sekoittaa vaikkapa puuroon, jogurttiin tai smoothien sekaan. Itse olen tutustunut Biokian tyrnijauheeseen. Se on jauhettu kokonaisista marjoista ja on 100% tyrniä. Lisätietoa tuotteesta löydät Biokian sivuilta.

 

Tässä vielä vinkkinä maukkaan tyrni-smoothien ohje:

2  banaania 

4 rkl jäisiä pakastemarjoja tai 1-2 rkl tyrnijauhetta

4 rkl kauraleseitä

3 dl piimää

2 rkl hunajaa tai agave siirappia

 

Ihanaa ja rentouttavaa viikonloppua kaikille! 

Kauneus Liikunta Terveys Iho
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.