Mitäs viikonloppuna oli pöydässä?
Vaatimattomasti mutta maukkaasti aloiteltiin viikonloppu perjantaina töiden jälkeen kasvissosekeitolla ja näkkärillä.
Jälkkäriksi kaksikerroksiset raakasuklaakonvehdit. Päällimmäinen kerros perusraakasuklaamassaa maustettuna appelsiinin kuorella. Alimmaiseen kerrokseen massaan mukaan heitin luomu maapähkinävoita.
Iltapalalla mm. soijajogurttia aurinkoisella piltillä ja kookoshiutaleilla
Lauantaiaamuna heräsin siihen kun ikkunan takana lauloivat linnut. Melko eriskummallista kun näköaisti kertoi olevan talvinen ja pimeä aamu, mutta korviin kantautuivat jo selvät kevään äänet.
Lauantain lounasta: Kana-kesäkurpitsapastaa. Pastan virkaa toimitti kesäkurpitsasta vuoletut suikaleet. Kanakastikeeseen tuuppasin kanan lisäksi kesäkurpitsaa soseena, sulatejuustoa, curryä ja ruususuolaa.
Viikonlopun ehdoton tähti: Raakasuklaakakku. Innoitus ja resepti lähti täältä.
Niin hyvää! Tätä syötiinkin sitten loppu lauantai. ”No kun tää on niin terveellistäkin.” Joopa joo, mutta täyteen tuli vatsa ja mieli hyvästä ja ravitsevasta herkusta!
Sunnuntain aamupalaa. Isot aivot tarvitsevat pieniä aivoja. Tosin pekaanipähkinät muistuttavat vielä enemmän aivoja kuin saksanpähkinöiden sydämet.
Äidin pöperöiden äärellä. Käytiin Hyvän miehen kanssa sunnuntaina laskiaislounaalla vanhempieni luona. Kylläpäs hernekeitto ja laskiaispulla maistuivat hyvälle!
Sunnuntain iltapalaa. Viikonlopun päätteksi, hiilarikinkereiden jälkeen, teki mieli jotain raikasta.
No onhan sitä tullut urheiltuakin.
Ja aloitettua jälleen uudet säärystimet. Tai villasukat. Who knows.