Sellerissä on seksiä

Aioin viime viikolla postata tänne afrodiittisen smoothiereseptin ohjeen, mutta hups, unohtui. Parempi silti myöhään entä ikinä. Täältä siis tulee – Selleriä nimittäin!

Nyt joku sanoo että y ö k s.

Tiedän, että selleri kuuluu joillain sille pahimmalle inhokkiruokalistalle. Mutta ajattelin muuttaa asian.
Selleri on nimittäin ihanaa, kun sen oikein oivaltaa. Ensinnäkin se on superterveellistä ja lisäksi superseksikästä ruokaa. Siinä on paljon C- ja E-vitamiinia, magnesiumia, niasiinia, kaliumia, sinkkiä ja L-arginiinia, jotka lisäävät seksuaalienergiaa. Selleriä onkin käytetty vuodesta nappi lähtien lisäämään libidoa ja hoitamaan impotenssia. Jopa vanhan kunnon Casanovan kerrotaan syöneen selleriä säännöllisesti pitääkseen naiset tyytyväisinä ja ennen kaikkea herättääkseen neitien huomion. Selleriä syönyt erittää nimittäin hajua, jonka sanotaan vetävän erityisesti naisia puoleensa. (sinkkumiehille pikkuvinkkinä.)

Selleri poistaa myös nesteitä, eli vähentää turvotuksia, ja lisää verenkiertoa, mikä puolestaan poistaa esimerkiksi tummia silmänalusia ja lisää muutenkin vitaalista ulkonäköä. Ja mikä näyttäisi seksikkäämmältä kuin terve ihminen? I say nothing.

Mikäli siis haluat olla hot, niin eikun selleriä syömään. Jos selleri ei uppoa sellaisenaan, tee siitä raikas vihersmoothie alla olevan ohjeen mukaan:

-Nippu romainesalaattia
-4 paloiteltua sellerinvartta
-Luomupäärynä
-Luomubanaani
-Puoli nippua persiljaa
-Puolikkaan sitruunan mehu
-Ruokalusikallinen hamppuproteiinia
-Hyppysellinen laadukasta suolaa (esim. puhdistamatonta Atlantin merisuolaa)
-Luomuhunajaa
-1-2 ruokalusikallista Chia-siemeniä
-4 dl Vettä

Hyviä sellerihetkiä! Heitä mulle kiitos kommentteihin, kun vientisi pamahtaa pilviin!

♥ Cupidosi Virpi

(kuva 1: ffffound.com, kuva 2: oma)

Hyvinvointi Hyvä olo
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.