Kirjavinkki: Dolly Parton ja James Patterson, Juokse Rose juokse

Joskus arvet näkyvät, joskus eivät, mutta niitä on kaikilla.

– Ruthanna Ryder

Mitä tapahtuu, kun elävä countrylegenda ja maailmankuulu dekkaristi lyövät hynttyyt yhteen kirjoittaakseen kirjan? No älyttömän hieno romaanihan musiikkibisneksestä ja menneisyyden traumoista siitä syntyy!

AnnieLee Keyes on aina halunnut olla laulaja. Suuri nimi, kuuluisa countrytähti. Kun hän vihdoin ja viimein pääsee esiintymään Nashvilleen ja saa kuuluisan coyntrylaulajan Ruthanna Ryderin puolelleen, on maailma avoinna. Mutta menneisyys seuraa AnnieLeetä kaikkialle unissa ja todellisuudessa.

Odotin tältä kirjalta ehkä enemmän jännitystä, ja niiden unien merkitystä, joita takakannessa lupailtiin. Onhan James Patterson kuitenkin rikoskirjailija. Vauhti kiihtyi kuitenkin nollasta sataan melkein loppumetreillä. Enkä voi sanoa, ettenkö olisi pidättänyt henkeäni. Olihan loppuratkaisu tämänkaltaisessa kirjassa tietysti melko ennalta arvattava, mutta ei se tarkoita, ettei voi silti elää täysillä mukana!

Musiikkimaailma on julma paikka. Varsinkin jos olet nuori nainen kitaran kanssa, jollaisia on kolmetoista tusinassa. Vaikka olisitkin älyttömän hyvä ja älyttömän kaunis, sinussa täytyy vain olla sitä jotain, mikä lyö läpi. Onneksi Ruthanna Ryderilla oli hyvä sydän ja hänen henkilökohtaisella kitaristillaan Ethanilla vielä sitäkin parempi. Päähenkilöt ovat ihastuttavia, ja sitten kun joskus vanhenen, haluaisin olla Ruthanna Ryderin kaltainen. Sisukas ja itsevarma, tulinen ja pystyvä vielä ikäneitonakin.

Menneisyyden traumat siis jäivät hieman sivuosaan, mutta ehkä sen onkin tarkoitus herättää kysymyksiä lukijan mielessä. AnnieLee keskittyy erittäin paljon siihen, miten saisi asiansa pysymään piilossa. Valehtelemaan valehtelematta. Pitämään omatuntonsa puhtaana ja käyttämättä läheisiksi käyviä ihmisiä hyväkseen. Hillittyä vihansa. Se on vaikeaa, älyttömän vaikeaa, mutta siihen pystyy yllättävän moni.

Maailma on täynnä mysteereitä ja ihmissydän – hänen sydämensä – oli osoittautunut yhdeksi niistä.

– Ethan Blake

Juokse Rose juokse on hieno romaani, jossa näkyy sekä musiikki- että kirjailija-ammattilaisen kädenjälki. Laulukooste viimeisillä sivuilla kruunasi kaiken. Mukava kirja luettavaksi parvekkeella kahvikupin äärellä auringon lämmittäessä paljaita varpaita.

juuliska

kulttuuri kirjat