Täällä ollaan karhun kanssa
Lähettiin uusien kämppisteen kaa tutustuu vähän tähän asuinympäristöön. Kauaa ne ei kuitenkaa halunnu olla ulkona, koska oli kuulemma liian kylmä. No niin saattaa käydä, jos ei käytä hattua.
Luonto ja ilmosta vaikuttaa tosi samanlaiselta ku suomessa. Valosampaa täällä tosin on, ku menee aamulla kaheksalta aamupalalle tulee sellanen olo, että olisi jo päivä.
Maanantaina menin mummelin kanssa kauppaan. Yllätyin tosi paljon ku päästiin sinne. Se ei ollukaa minkään perus ruokakaupan kokonen tai ees ison Prisman. Se vaikutti joltain tukulta. Eikä se riitä, että sieltä saisi vain ruokaa. Kaupasta sai niin vaatteita kameroita ja suihkukaappeja, siellä oli myös apteekki ja silmälasiliike.
Oon aika varma, et tää on just sellanen paikka mihin vanhemmat ”kadottaa” ärsyttävät lapsensa eikä niitä koskaan löydetä. Jotain suomalaistakin tosin löyty.
Ja tietysti kuten Ikeassa, jos olet nälkäinen ostosten jälkeen voit jäädä syömään.