Päivän asu- Sydämiä synkkiin hetkiin
Koska tänäänkin päivän asuuni liittyy erityinen tarina, päätin jatkaa asukuvien sarjaa. Tein nimittäin tuon sydänpaidan viime helmikuussa, kun elämässäni oli tavallista tiukempi ja synkempi jakso. Paita isolla pinkillä sydämellä piristi ja lämmitti yllättävän paljon, ja tunsin itseni jollain tavalla vahvemmaksi ja kestävämmäksi vaikeuksien keskellä. Paita edelleen merkitsee minulle jonkinlaista turvasatamaa ja nykyään myös muistuttaa siitä, miten pohjalta ponnistettiin taas päivänvaloon. Suosittelen siis lämpimästi ompelemaan sydämiä kiinni vaatteisiin, jos muuten tuntuu liian vaikealta. Se toimii!
Lapsekkaiden vaatteiden rinnalle otin käyttöön ihanan uskottavan salkkuni, etten näyttäisi ihan niin hölmöltä pehmolta. Mutten tiedä auttaako se.
Päivän opetus on kuitenkin se, että mustan tylsän uniformun alta voi siis löytyä varsinaisia aarteita! Ja että sydämet on jees.