Fustraa viikko kolme
Kuten kuvasta näkyy osa Fustra-liikkeiden tekniikoista alkaa olla meikäläisellä jo sen verran hyvin hallussa, että Suvi on lisännyt muutamiin liikkeisiin painoja. Ettei vahingossakaan pääsisi lepäilemään välillä.
Fustran vaikutukset tuntuvat entistä enemmän vahvistuneena keskivartalona. Olen harjoitusten lisäksi tehnyt ryhtiliikkeitä, eli siis hakenut oikeaa asentoa syvien lihaksien avulla, myös koneen äärellä ja välillä muutenkin vapaalla.
En yhtään ihmettele, että fustraa suositellaan käymään 20-30 kertaa. Lihasten vahvistaminen vie aikaa, eikä lihasmuisti vielä kolmen viikon jälkeen automaattisesti muista oikeaa asentoa, vaan asento täytyy aina hakea. Varsinkin näin koneen ääressä, jossa olisi niin kiva vaan kyyhöttää ryhti lytyssä.
Fustran aikana ryhti kohenee kuin itsestään kohti oikeaa asentoa. Tunnin alussa poljetaan crosstrainerilla ja haetaan oikeaa asentoa (lapatuki, vatsa sisään, selkä suoraksi, kantapäät kiinni polkimissa, niska ja hartiat rentoina) kymmenen minuutin ajan. Tunnin lopussa sama toistetaan. Keho hakeutuu tuolloin helpommin oikeaan asentoon, koska niitä on treenattu koko tunti. Mutta vielä näin lyhyen fustrailun jälkeen lihakset tuntuvat myös väsyneiltä kannatteluun. Minulla on luonnostaan vähän notkoselkä, joten sitä ei pyritä väkisin suoristamaan. Tämä (kuva yllä) on crossarilla polkiessa lähinnä ihanteellisinta ryhtiäni.
Edellinen postaus fustrasta täällä. Nyt hyvää viikonloppua tän tahdissa. Pistä Haddaway soimaan. Eiku siis Tuisku. Toimii myös juoksumatolla. Testattu aamulla tietty Peto-lippis päässä ;)