Henkesi edestä -elokuva

Henkesi edestä

Yksi viime viikon kohokohtia oli Henkesi edestä -elokuvan ennakkonäytös. Elokuvan ohjannut ja käsikirjoittanut Petri Kotwica kuvaa leffaa jännitteiseksi draamaksi, ja sitä se tosiaan onkin. Elokuva alkaa, kun Kiia (Laura Birn) ja Lauri (Eero Aho) ajavat sairaalaan. Kiian synnytys on alkanut äkillisesti etuajassa. Pimeässä auto törmää johonkin. Lauri käy tarkastamassa tilanteen ja kertoo vaimolleen, ettei nähnyt mitään.

Kiia synnyttää terveen lapsen ja ystävystyy sairaalassa Hannaan (Mari Rantasila). Hannan mies on jäänyt samalla seudulla auton alle ja päälle ajanut kuski on paennut paikalta. 

Henkesi edestä

Elokuvan moraaliset kysymykset ovat isoja. Kenellä on oikeus onneen? Millainen on hyvä teko? Miten teon tai ihmisen hyvyyttä voi määritellä? Onko oikeaa tapaa kantaa syyllisyyttä? Onko joissain tilanteissa anteeksiantaminen mahdottomuus?  Elokuvassa on hyvää se, että se ei ole tippaakaan mustavalkoinen. Katsoja ymmärtää tavallaan jokaista roolihahmoa yhtä paljon.

Henkesi edestä

Kotwica kirjoitti elokuvan ensin trilleriksi, mutta monivuotisessa prosessissa (johon myös näyttelijät osallistuivat aktiivisesti) se muuttui onneksi draamaksi. Rantasilan, Ahon ja Birnin roolisuoritukset ovat uskottavia ja hyviä. Elokuva piti otteessaan koko ajan, sillä seuraavaa käännettä oli vaikea ennkoida.

Henkesi edestä -elokuvan ensi-ilta on 10.4. Traileri löytyy täältä.

Kuvat: Elokuva tiedotus, alla Jaakko Jaskari

suhteet oma-elama leffat-ja-sarjat uutiset-ja-yhteiskunta