Ranskalaiset kulttituotteet hiuksille #newedition
Coucou,
Bioderman H20, embryolisse ja kloranen kuivashampoot on noteerattu vaikka kuinka monessa blogissa, ja ajattelinkin esitellä niitä muita ranskalaisia kulttituotteita.
Kaikki mainitut tuotteet ovat silikonittomia ja ainakin brändätty kasvipohjaisiksi, ja ”natural”, vaikka eivät sertifioitua luonnonkosmetiikkaa olekaan. Ne ovat kulttituotteita kuitenkin tästä huolimatta, eli teholtaan niin hyviä, että pärjäävät mennen tullen ns. normituotteille. Ranskalaisessa kosmetiikkakulttuurissa suositaan paljon aromaterapiaan ja kasveihin perustuvia innovaatioita, ja niitä ei nähdä mitenkään erikseen luonnonkosmetiikkana. Ylipäätään tuotteen luonnonmukaisuus on ehkäpä toisarvoista, tehokkuus, tuoksu ja estetiikka on se mikä merkitsee.
Phyto on jo kuusikymmenluvulla perustutteu ranskalainen hiustuotemerkki jonka erikoisuus on phytokemia eli kasvikemia. Tuotekehitys ja brändi perustuvat kasveista löydettyhin ainesosiin. Phyto onkin kehittänyt oman keratiinin, phytoceratine. Olen testannut sarjan shampoita ja hoitoaineita. Shampoot eivät ole mitenkään erikoisia, mutta näitä kahta hoitotuotetta olen käyttänyt jo useamman vuoden.
Phytobaume Reparateur – Après Shampoing n. 12e 150ml
Kyseessä on kasvikeratiineihin perustuva huuhdeltava hoitoaine jollaista en ole ennen kokenut. Hoitoaine nimittäin tehoaa salamannopeasti. Se laitetaan märkiin hiuksiin, ja kymmenen sekunnin päästä se on jo imeytynyt. Hiuksista tulee hoidetut, mutta kevyet. Todella mukava käyttää jopa kiireessä, tämän jälkeen hiukset selvittyvät todella hyvin jo huuhdeltaessa.
Phyto 9 – crème de jour n.14 50ml
Hiuksiin jätettävä hoitoaine, merkin mukaan hiusten oma päivävoide. Selvittää latvoja ja antaa kauniin kiillon ja tuoksun. Itse olen korvannut tällä ihan märkiin hiuksiin laitettavan hoitoaineen, matkustaessa tai hätätapauksessa laitan tätä vaan reilummin suihkun jälkeen ja hyvä tulee. Purkki kestää tosi kauan, sillä kuten mitä tahansa jätettävää tuotetta, myös tätä laitetaan hiuksiin vain vähän.
Samasta sarajasta on Phyto 7 – crème de jour, jossa kasveja on yhdeksän sijasta seitsemän. En ole huomannut näiden välillä mitään eroa, tosin seiska on joissakin paikoissa pari euroa halvempi.
Ja nyt mennäänkin sitten sinne high end puolella. En tiedä saako Suomesta Leyonor Greytä tai Christophe Robinia, mutta Ranskassa nämä ovat olleet hinnasta huolimatta myyntilistojen huipulla jo pitkään.
Pariiisainen luksus-hiustuotemerkki, jonka filosofiaan kuuluu luonnon raaka-aineiden hyödyntäminen. Tuoteissa onkin paljon öljyjä ja öljy-naamioita, jasmiinia, orkideoita ja silkkiä. Vaikka luonnonkosmetiikan serfitikaattia ei olekaan (enkä edes usko olisiko se brändin kannalta tärkeä), tuotteet ovat silikonittomia, parabeenittomia yms yms. ja mielestäni aika lähellä oikeaa luonnonkosmetiikkaa. Hands down paras luonnonmukaisen kosmetiikan hius-sarja jota olen koskaan käyttänyt, mutta toisaalta näillä hinnoilla pitäisikin olla hyvä. Pärjää kyllä myös ihan Kérastaselle ja muille kemiallisille selektiivisille sarjoille.
Olen kokeillut useampaa tuotetta sephorassa myytävät kokeilupakkauksesta, mutta vasta tämä shampoo sytytti.
Shampooing Reviviscence n.55e 200ml
Ihanasta vaahtoava, taivaallisen hyväntuoksuinen ja tehokas shampoo joka jättää hiukset hoidetuksi ja kevyiksi. Käyttäisin tätä aina jos vain voisin. Mutta tätä olen ostanut siis aina vain kunnon tarjouksilla, viittäkymppiä en ehkä maksaisi, mutta se 35e alesta menee vielä…
Huile secret de beauté n.50e 95ml
Jasmiinilta tuoksuva hius- ja vartalööljy, jota voi käyttää niin aurinkosuojana kuin öljyhoitonakin. Vähän niinkuin nuxe:n vastaava, mutta tämä on ehdottomasti selektiivisempi, ja enemmän hiuksille. Vielä muutama vuosi sitten öljy oli aina täysin juoksevaa, mutta palmuöljyskandaalien jälkeen koostumusta on jouduttu vaihtamaan, ja öljy on nykyisin kiinteää huoneenlämmöstä. Johtuuko sitten siitä, mutta itselläni pullo on ihanuudesta huolimatta ollut kylppärin kaapissa jo useamman vuoden.
Sérum de soie sublimateur n.30e 75ml
Aivan huippuhyvä silkkiin perustuva seerumi. Monet markkinoilla olevat silkkituotteethan ovat suurimmalta osalta silikonia, mutta tämä tuote sisältää oikeasti paljonkin silkkiä ja tekee hiuksista hoidetut ja kiiltävät, mutta kevyet. Sama homma kuin shampoossa, käyttäisin tätä aina, mutta hinta on este.
Esittelystä puuttuu vielä Christophe Robin, mutta jätän sen seuraavaan kertaan :)
à Bientôt,
—
Tähän loppuun disclaimerina, että osa esittelemistä tuotteista on ehdottomasti kalliimmasta päästä, mutta en ole ostanut kosmetiikka täysillä hinnoilla varmaan viimeiseen viiteen vuoteen. Todella monella Pariisittarella kun on Sephoran, Nobicen, Marionauldin, monoprix beuten kanta-asiakaskortit, ja alennuksia on todella säännöllisesti. Jos vähänkään suunnittelee, pystyy kaiken kosmetiikan ostamaan -20%, ellei jopa -25%. Pelkästään Sephorassa on ainakin kolmesti vuodessa päivä, jolloin putingin koko valikoimasta saa sen -25%.