Museoreissu ja lökäpöksyt
Tällaista tänään:
Kävimme siis katsomassa tänään ystävien kanssa pian loppuvan 1990-2000-luvun muodille omistetun näyttelyn, jonne yritimme nyt jo toista kertaa. Ranskassa asumisen lyömätön etu on se, että monet museot ovat alle 26-vuotiaille ilmaisia, ja niin oli tämäkin. Näyttelyssä oli siis esillä kahden viimeisen vuosikymmenen tärkeimpien suunnittelijoiden luomuksia, ja täytyy myöntää, että omat suosikkini olivat Alexander McQueen sekä John Galliano.
Tein epälauramaisen vedon tänään, ja laitoin jalkaani keväällä ostamani housut, jotka aiheuttivat päivän mittaan kommentointia yhdestä jos toisestakin suunnasta. Itse olen niihin aika tyytyväinen, vaikka olen todennutkin niiden yhdistelyn aika haasteelliseksi melko vahvojen casual-vibojen takia. Lakatut varpaankynnet, huulipuna ja oikea käsilaukku (!) koettivat pelastaa tilannetta edes vähän.
Ilta muuten päättyi viinittelyyn kaverin uudella asunnolla ja omalta osaltani myös aika huojentuneissa fiiliksissä. Työharjoittelutilanne alkaa nimittäin selvitä pikku hiljaa! Oli jo aikakin. Siitä piakkoin lisää. Mahtavaa torstaita!