Lauantaikimallus
Tänään vaihdan tennarit korkoihin, verkkarit korkeavyötäröisiin pillifarkkuihin, ripottelen ylleni vähän asusteita, heitän niskaani peplum-jakun (ja alle jomman kumman noista oikean yläkulman pitsivaihdoehdoista, kumman!) ja laitan punaa huuliin.
Lähdetään miehen kanssa ihan kahdestaan Turkuun, juodaan häälahja-sampanjaa, mennään syömään ja katsastamaan ystäviemme uusi asunto. Aamulla nukutaan hotellin peittojen välissä niin myöhään kuin nukuttaa (tai no oikeastaan niin kauan kuin hotelliaamiaista tarjotaan).
Nyt täytyy laittaa hippulat vinkumaan eli suhauttaa lähimarkettiin etsimään aineksia tuparilahjaksi suunnittelemaani piirakkaan ja hakemaan kuohuvaa ja kukkia tuliaisiksi. Niin ja katsataa myytäisiinkö marketissa glitter-kynsilakkaa, sillä sellaista haluaisin sormiini sutia! Poika taas vetää tyytyväisenä päikkäreitä rattaissa mamin valvovan silmän alla.
Ihanaa viikonloppua! <3
Ps. Täällä maalla mamilassa syksy tulee jotenkin tosi konkreettisena vastaan. En ollutkaan kaupungissa jotenkin vielä ymmärtänyt, kuinka syksy jo onkaan.