Lauantain top viis
– Löysin talvihanskalaatikosta täysin unohtamani Friis & Companyn neulepannan. Sopi hyvin päivän neuleteemaan: on poolokauluksista villapaitaa ja villasukkaa, kotona vielä kaulahuivikin kurkun ympärillä.
– Koiran riemu on aina jotain mikä laittaa hymyilyttämään ihan omalla tavallaan. Rannassa oli tilaa juoksennella ja hiukan reuhoontua, mutta tuo meidän Pete muistaa kyllä aina ihan hetken riehumisen jälkeen arvontunteensa ja ottaa vaan coolisti. Mutta ne hetket, jolloin sydänvikainen partapää innostuu kunnolla, ovat kyllä ihan parhaimpia juttuja.
– Hymynaamapiirros puretun skeittirampin kyljessä kuvastaa aika hyvin tämän hetkistä mielialaani. Tuntuu, että olen jo päässyt ylös siitä pahimmasta kesästä luopumisen tuskasta ja viime aikojen päätään nostellut kaamosfiilis on alkanut hellittää. Jopa vielä näin ennen sitä kaikkein pimeintä aikaa, taisin kyllä selvitä tänä vuonna helpolla (kop kop). Olen huomannut olevani pitkästä aikaa rennompi ja hymyileväisempi.
– Vaikka minä ja poika edelleen vähän flunssassa ollaankin, niin puettiin tänään lämpimästi ja käytiin kaikki pienellä kärrykävelyllä juuri alkanutta marraskuuta haistelemassa. Teki niin hyvää pyörähtää ulkona parin päivän sisällä kököttämisen jälkeen!
– Syötiin rauhassa koko perhe, ilman kiirettä kokkailtua ruokaa. Olin suunnitellut panostavani kattaukseenkin, mutta nälkä voitti.
Nyt mikrossa poksahtelee popcornit ja minua huudellaan tuonne olkkariin poikien kanssa. Halusin tulla vaan moikkaamaan, palaillaan murut!