Walls, girls and bikinis

img_8128.jpg

Tokana päivänä Berliinissä tehtiin kunnon turrekierros, joka alko East side gallerystä eli toisin sanoen Berliinin muurilta. Tota muuria on noilla kohdin pystyssä varmaan ainakin kilometri ja koko matkalta on eri taitelijat tehneet töitään. Itekin jätettiin omat puumerkkimme, tietty. 

img_8129.jpg

Haha vähän näköjään väsyttää vaikka vasta yks ilta alla. 

img_8132.jpg

img_8133.jpg

img_8137.jpg

img_8138.jpg

img_8139.jpg

img_8144.jpg

img_8146.jpg

img_8153.jpg

Tässä fiilikset joita Berliinin kartta aiheutti meissä! Kuten Anna jo aikasemmassa postauksessa mainitsi, ei ruutukaavaa! Mähän oon siis ihan oikeesti ihan hullun hyvä kartanlukija ja omaan vielä superhyvän suuntavaiston mut mitä hittoa oikeesti, me ei tajuttu tosta kartasta MITÄÄN. Jokanen katu oli nimeltään joku saakelin slöchsschenstrasse eli yhtä sössöä koko mappos! No, lopulta aina löydettiin oikeeseen paikkaan mutta pari kertaa piti pysähtyä vaan johonki jätskille tai bisselle ja kerätä lisävoimia.

img_8155.jpg

img_8157.jpg

”Shoppailemassa”. Mehän ei siis kumpikaan ostettu koko reissulta mitään paitsi ruokaa ja juomaa. En kyl ikinä jaksais lähtee sellaselle reissulle jonka päätarkotus olis ostella kaikkea! 

img_8161.jpg

img_8162.jpg

img_8165.jpg

Tää on holokaustin muistomerkki. Aika ahdistava paikka saatu aikaan noinkin yksinkertasella meiningillä. 

img_8172.jpg

Unelmien kesäduuni! Eiku…. 

img_8179.jpg

Tässä näemme sitten jonkun erittäin tärkeän nähtävyyden, jonka nimee en muista.

img_8181.jpg

Purkkaa muurilla. 

img_8192.jpg

Jihuuu tää me löydettiin ihan vahingossa kun (taas kerran) harhailtiin etsimässä jotain kohdetta. 

img_8205.jpg

Anna instaa hostlahuoneessa.

img_8207.jpg

Ja mä asetuin heti taloksi. Se on aina niin hauskaa ku ollaan reissussa Anden kanssa, jolla on aina kaikki ihan tiptop järkässä ja mun tavarat on vaan yks iso räjähdys. Mistä tulikin mieleeni, et puolet mun tavaroista ois varmaan edelleen tuolla jos Anna ei ois pakannu niitä edellisenä iltana……. 

img_8212.jpg

Tässä ollaanki sit matkalla Badechiffille eli uimaan jokeen rakennetulle uima-altaalle. Päivä oli sellane puolipilvinen, mut kyllä me hyvin saatiin monta tuntia kulumaan tuolla. Illalla samassa mestassa on usein kans bileitä, mutta sinne asti ei tällä kertaa ehitty. 

img_8213.jpg

img_8217.jpg

img_8227.jpg

img_8218.jpg

img_8221.jpg

img_8220.jpg

img_8226.jpg

Kui siisti?! Erittäin. 

img_8231.jpg

img_8242.jpg

img_8243.jpg

img_8248.jpg

Vielä ainaki muutama postaus luvassa näiltä hoodeilta eli laterrrrrrs! 

suhteet ystavat-ja-perhe matkat