Vappuna ’Mualiman navalla’

KMN_6206.JPG

Vappupäivän aamuna tiemme vei perinteisesti kohti Kuopion toria. Kylläpä siellä jo kehtaa tallustellakin kun remontti alkaa olla loopusuoralla. Meidän kaupunkimme on taas selkeä. Kiva! Oli kiva myös nähdä että kummallisista lumi- raesadekuuroista huolimatta tori oli täynnä iloista vappuväkeä!

KMN_6207.JPG

KMN_6208.JPG

KMN_6209.JPG

Tärkein tehtävämme oli tietenkin löytää koju jossa myydään halvimmalla eniten metrilakuja! Meidän ehdoton herkku jota on aina markkinoilta saatava.
Näette varmaaan ylläolevasta kyltistä montako ostimme…

KMN_6212.JPG

KMN_6214.JPG

Vipen ensimmäiset vappulakut

KMN_6216.JPG

*****

Torilta lähdimme vielä Vehmersalmelle viettämään appiukon syntymäpäivää suvun kesken. Kahvittelun lisäksi saimme taas moikata meidän rakasta Jesper-kissaamme joka on saanut uuden, hyvän kodin ja onnellisen elämän maalta. Olen asiasta erittäin onnellinen♥

KMN_6237.JPG

KMN_6238.JPG

Jesper♥

KMN_6240.JPG

Vehmersalmelta ajelimme lossin kautta kotiin ja taas oli Vipelle uutta ihmeteltävää. 

Vappuillan kruunasi vielä serkkuni perheen vierailu. Vaihtelimme kuulumisia, ihmettelimme poikiemme touhuiluja ja söimme aamulla paistamaani mustikkapiirakkaa. Ihana vappu! Ja vaikka se tulikin jotenkin aivan yllättäen niin siitä muodostuikin erityisen mukava.

Vaikkei ollutkaan simaa eikä munkkeja..
Ja vaikka välillä satoikin lunta ja välillä paistoi aurinko..
Ja vaikkei vappuaattona ollutkaan grillauskelit.. 

Seura sen tekee..

KMN_6242.JPG

KMN_6243.JPG

KMN_6244.JPG

Tämä kuva (vaikkakin vähän muokattuna) kertoo hyvin sen minkälainen vapun sää oli, aurinkoista-pilvistä-myrskyistä.

 

suhteet oma-elama ystavat-ja-perhe mieli