Seikkailupäivä ’Narniassa’
Lähdimme lauantaina heti aamusta kohti Vuorilammen luonnonmetsää. Sinne mennään sellaisen pienen tunnelin kautta ja molemmissa autoissa olimme miettineet ajaessamme että nyt vaihtuu maailma, mennään Narnian taikametsään/Kontuun/uuteen erilaiseen taikamaailmaan.
Ja onhan se metsä sellainen ihana taikamaailma. Lapset pääsivät haastamaan itseään ja kiipeilemään korkeille ’vuorille’ sekä tallustelemaan keijumetsään. Keräilemaan taikayrttejä. Törmäsiväthän he myös menninkäisiin ja tasapainoilivat pitkin pitkospuita kohti tuntematonta. Hypittiin pitkin juurakoita ja suuria kivirykelmiä, ihasteltiin taikalampea ja inhottiin itikoita.
Pojat rakensivat itselleen keihäät oksista sekä kivistä ja ’isoin poika’ rakensi makkaratikkuja. Nuotiolla paisteltiin makkaraa muun Narnian väen kanssa. Seassa oli niin hobbitia, kääpiötä, noitaa kuin monenmoista liemenkeittäjää. Tonttujakin vilahteli ja maahisia ;).
Näkymät oli erittäin huikeat ja välillä melkein henkeä salpaavat. Päivä oli hauska ja ruoka oli hyvää. Menemme taikamaailmaan varmasti toistekin.
Kotiin/normaaliin maailmaan tultua nautimme tietysti juhannuksen perinteisen mansikkakakun. Saunoimme, söimme, katselimme telkkaa, kävimme syöttämässä sorsia, juttelimme mukavia ja päätimme iltamme rentoon lukupiiriin. Itse kukin nokka kiinni omassa kirjassaan.
Kyllä oli mukava juhannuspäivä.
Taianomainen.