Eteinen – ennen //remonttisyksy
Eteisen suurin muutos isomman kaappitilan ohella tulee olemaan se kun lelut siirtyvät portaiden alta yläkertaan ’poikien huoneeseen’. Portaiden alle jäävä tyhjä tila on tarkoitus jäädäkin suurinpiirtein tyhjäksi mutta meidät tuntien…jotainhan sieltä saattaa löytyä, loppujen lopuksi.
Remontissamme on tarkoitus saada jo ennestään vaaleita pintoja vieläkin vaaleammaksi ja muutenkin suuret kuviot mahdollisimman hillityiksi ja selkeiksi. Koska tiedän että meillä tulee aina olemaan roipetta ja väriä paljon, niin että se ihana sekamelska jäisi sitten niihin.
Nyt saakin jo oikeasti hehkuttaa koska eilen varmistui lainan saanti, jee jee jee jee jee!
Tässä sen oikeastaan vasta pikkuhiljaa tajuaa, vaikka on kyllä yhtä joulua meille koko syksy ettei sitä edes tajua. Remontin tekeminen ja sen valmiiksi saaminen, molempi parasta. Tervetuloa poikkeustila, koittakaa kestää hermot ja järki.
Tämä kirjoitus kuuluu nyt tuohon postaussarjaani jossa laitan ennen ja jälkeen-kuvia sekä varmasti myös muuta remonttiin liittyvää. Kaikkia näitä voit seurata sanoilla ennen, jälkeen ja remonttisyksy.
Vettä sataa, syksyä päin,
Minna/lts