Tykkään susta

DSC_0015.JPG

DSC_0016.JPG

DSC_0020.JPG

DSC_0022.JPG

DSC_0023.JPG

Tuossa muutaman tunnin ajan hoidettua pojan infektioastmaa, tajuaa aika syvästi taas kerran miten tärkeä poika on. Miten rakas, upea ja ainutlaatuinen. Ajattelee vaan vieressään kun toinen yskii että kunpa saisin tämän sinulta pois, mieluummin itselleni. Ja kuinka tykkäänkään sinusta pieni murunen. (ja yhtään vähättelemättä kahta muuta lastani, tykkäänhän mä aika sikana heistäkin mutta nyt puhutaan Vipestä)

Eikä muuten jätä poikakaan tätä asiaa sanomatta ihmisille joista tykkää. Monet kerrat myös kotona luettelee lorua jossa tykkää läheisistä ihmisistämme. Siellä vilahtelee kummit, mummit, serkut ja muut. Minä tykkään Pasi-kummista, minä tykkään Ritasta, minä tykkään Mariasta, minä tykkään Inkasta, minä tykkään Satu-tätistä, minä tykkään Kaisasta, minä tykkään Monasta jne. Ketään tykkäyksen kohdetta ei unohdeta. Ja samalla muistellaan mitä heidän kanssaan on tehty ja juteltu. Mikään ei ole suloisempaa kuin se, kun lähdetään kyläpaikasta tai muusta tapaamisesta pois ja poika pontevan innokkaasti sanoo heti poistuessamme että MINÄ TYKKÄÄN MARIKA-KUMMISTA! MINÄ TYKKÄÄN KAIJA-MUMMOSTA! Toivottavasti tämä asia on pysyvä. että poika aina ja iänkaiken osaisi ilmaista tunteensa yhtä hyvin ja uskaliaastikin. Hän muutenkin osaa tosi hyvin nimetä tunteitaan, milloin pelottaa, jännittää, on iloinen. Jälkeenpäinkin puhutaan paljon jonkin tietyn tapahtuman aikana olleista/tulleista tunteista. Ehkä se on jonkin sortin luonteenpiirre ja siten myös jatkuva. Itse ainakin kovasti kannustan jatkamaan. 

Tunteista puhumista ei turhaan korosteta ja kehuta yhdeksi tärkeimmäksi suhteitten ylläpitäjäksi. Se on. Sekä isoilla että pienillä ihmisillä.

Ihanaa huomista isänpäivän viettoa kaikille. Me ajateltiin käydä kyläilemässä muutaman ukin luona ja nauttia hyvästä ruoasta sekä melkein valmiista kodistamme. Keittiö on ihan paria pienenpientä nikamaa vaille valmis. Kukaan ei muuten voisi olla puolisostaan ylpeämpi kuin minä olen hänestä tämän kolmen kuukauden raatamisen jälkeen,  wautsi mikä mies! Teki meille täydellisen kodin♥ (no, ehkä mullakin on jotain osuutta asiaan…hihi)

Kuvia tulossa valmiista keittiöstä kunhan saamme ne puuttuvat nikamat paikalleen, 
hyvää yötä,
Minna/lts

 

suhteet oma-elama sisustus lasten-tyyli