Hmmm… -blogin koti

Tykkään katsella huoneita sekä omassa kodissa että tuttujen luona siitä kulmasta miltä ne näyttää toisesta huoneesta, tai ovelta. Huone saa siten tarinan ja se näyttää jotenkin todella mielenkiintoiselta. Siksi onkin tärkeää että kotona on ovia. Olin pitkään ajatellut että valokuvaisin kotiani siitä näkökulmasta ja ehkä tekisin siitä bloginkin. Nyt sitten täällä Lilyssä on pyörinyt jonkunsorttinen blogikodin-julkistus-haaste ja ajattelin vähän yhdistää näitä kahta. 

Kuitenkin, kun olin ottanut kuvat ja aloin niitä muokkailemaan, tuli minulle jonkin sortin paniikki että en haluakaan kotiani julkisesti esitellä. Pohdiskelin sitä sitten hieman ja ajattelin että kun tykkään kodistani ihan tosi paljon ja haluan tuoda iloa värillisenä sisustuksena itseni ja muidenkin elämään niin mikäpä jottei.
Eikä tätä blogia nyt niin moni katso että siitä ylipäänsä mitään sanomista edes tulisi, hih. Sen verran kuitenkin ujostelin vielä että tein kuvista hieman läpinäkyviä. Sulautuvampia ympäristöönsä.

Ja kommentoin nyt siis kuvissa sitä, minkä olisin saattanut kuvaa varten oikeasti siivota tai muuttaa.

KMN_3428.JPG

Tyynyt olisi pitänyt oikoa, Vipen lelut pöydältä pois sekä anopilta saadut Apu-lehdet pois lattioilta. Kuva on otettu keittiöstä olohuoneeseen.

KMN_3431.JPG

Likainen kattila uunin päällä, kahvikuppi pöydän reunalla ja toki tietokone ja mainokset. Penkit ja tyynytkin vähän hujan hajan. Kuva on otettu olkkarista keittiöön.

KMN_3432.JPG

No siellähän on Vipen leluja olkkarin lattialla jos jonkunlaista. Majaa, muistipeliä ja kirjaa. Tosin se on meillä ihan jokahetkinen olotila tällä hetkellä ja itseasiassa leluja on lattia ihan täysi. Kaapin rivassa roikkuva sydäntaulu on väärinpäin, toisella puolella on teksti ’Världens bästa pappa’. Lipaston päällä on myös kirjastonkirjat ja -CD:t joille pitäisi keksiä joku muu paikka. Kuva on keittiön nurkilta otettu.

KMN_3433.JPG

Näkymä olkkarista eteiseen. Portti on auki, koska Vipe on nukkumassa, muuten se on aina kiinni, ja portin päällä Henen huppari. Portti onkin muuten oikein oiva vaateteline…. Ja kirjoja sielläkin lattioilla.

KMN_3435.JPG

Tyynyt, lelut, majat.. Kuva otettu portaista olohuoneeseen.

KMN_3440.JPG

Eteisestä olkkariin, leluja siellä leluja täällä. Hyllyille kertynyt taas hirveästi kaikenlaista tavaraa..

KMN_3441.JPG

Vipe on meidän Harry Potteri koskapa osa hänen leluistaan sijaitsee portaiden alla. Se onkin aina ihan samannäköinen sekava ja täysi varasto.

KMN_3442.JPG

Keittiö eteisestä. Purkki nro 1 puuttuu hyllyltä. Tiedän tosin syyllisen, purkissa on suolapähkinöitä ja ihankuin yksi joka alkaa H:lla, olisi eilen illalla kysynyt saako niitä syödä..

KMN_3449.JPG

Keittiö. Rakas näkymä, rakas koko koti. 
Semmonen on meidän alakerta. 

Mulla on muuten ajatuksissa ainakin kolme (3!) blogipostausta mutta en ole kerennyt niitä vielä valmiiksi asti saamaan. Hiotaan hiotaan.

Nyt kuitenkin siirryn taas tuonne valokuva-editoinnin puolelle jatkamaan yhtä valokuvaoperaatiota. 

 

Suhteet Sisustus Oma elämä Höpsöä